Notowania

wiadomości
15.02.2011 10:55

Rosja - Kuryle - system antyrakietowy

Rosja planuje budowę systemu obrony antyrakietowej na Wyspach Kurylskich, które są jej terytorium spornym z Japonią. Według przedstawiciela Sztabu Generalnego rosyjskiej armii, system obrony wykorzystujący rakiety S-400 miałby zostać zbudowany na południowej części archipelagu Kuryli w celu ochrony tego terytorium przed potencjalnym atakiem.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rosyjski system rakietowy S-400 jest określany jako broń 4 generacji.
Jedno mobilne stanowiskomoże jednocześnie namierzać i naprowadzać rakiety na 6 celów znajdujących się w odległości nawet 400 km. Jest zdolny zwalczać samoloty, rakiety typu cruise oraz rakiety balistyczne poruszające się z prędkością do 4.8 kilometrów na sekundę. Co więcej, system ma być zdolny do zwalczania niewykrywalnych dla radarów samolotów typu stealth.
Południowa część Wysp Kurylskich jest przedmiotem sporu między Rosją i Japonią. Cztery rzadko zaludnione wyspy: Iturup, Kunaszir, Szikotan i Habomai zostały zaanektowane przez Związek Radziecki pod koniec II wojny światowej. Japonia wciąż jednak rości sobie do nich prawo. Z powodu sporu o Kuryle Rosja i Japonia do tej pory nie podpisały oficjalnego traktatu pokojowego po II wojnie światowej.
Konflikt odżył w listopadzie ubiegłego roku, kiedy prezydent Dmitrij Miedwiediew jako pierwszy przywódca Rosji po II wojnie światowej złożył wizytę na wyspie Kunaszir, położonej na spornym terytorium. Ostro skrytykowały to władze Japonii. W ubiegłym tygodniu Dmitrij Miedwiediew podczas spotkania z rosyjskim ministrem obrony oświadczył, że należy zapewnić ochronę militarną dla południowych Kuryli.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz