Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosjanie utrudnią życie tirowcom

0
Podziel się:

Interesy polskich przewoźników drogowych zagrożone. Od 14 sierpnia Rosja zamierza wprowadzić niekorzystne zmiany w przepisach.
Rosjanie chcą wycofać się ze stosowania międzynarodowych karnetów TIR, dzięki którym przewoźnicy nie muszą na każdej granicy przechodzić kontroli i opłacać ceł. Chcą też dodatkowych gwarancji finansowych od firm transportowych.
Tadeusz Wilk ze Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych mówił w Pierwszym Programie Polskiego Radia, że takie zmiany znacznie utrudnią życie kierowców. Jego zdaniem trzeba będzie stać na granicy polsko-białoruskiej albo białorusko-rosyjskiej, żeby dopełnić formalności. - Kolejki będą ogromne - uważa Wilk.
Obecnie unijni, w tym polscy, kierowcy korzystają z dobrodziejstw konwencji celnej z 1975 roku, która umożliwia im tranzyt na prostych zasadach. Na przykład samochód jadący z Portugalii do Rosji jest plombowany w pierwszym kraju, a otwierany w drugim. Kierowca otrzymuje karnet TIR, dzięki czemu nie musi opłacać ceł i otwierać transportu na każdej granicy. Skraca to czas podróży i obniża koszty. Jeśli Rosja zmieni przepisy, życie kierowców się skomplikuje.
Polscy przewoźnicy kursują na wschód ponad ćwierć miliona razy rocznie. Nasi kierowcy realizują co piąty transport do Rosji.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)