Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozmowy o "pierwiastku" na szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej

0
Podziel się:

Premier Jarosław Kaczyński ma nadzieję, że na szczycie w Brukseli zostanie osiągnięty kompromis w sprawie liczenia głosów w Radzie Unii Europejskiej. Na spotkaniu państw Grupy Wyszehradzkiej premier wyraził nadzieję, że Polska nie będzie musiała posunąć się - jak się wyraził - do metod ostatecznych. Premier podkreślił, że popierany przez Polskę pierwiastkowy system głosowania zapewnia równy wpływ wszystkich obywateli krajów Unii, podczas gdy podwójna większość tworzy dysproporcje.

"Nie może być tak, żeby głos jednego obywatela był dwa razy silniejszy niż głos drugiego. To jest sprawa, o którą warto walczyć, nawet gdy nie znajduje się zrozumienia" - powiedział Jarosław Kaczyński.
Premier Czech zdeklarował, że poprze na unijnym szczycie w Brukseli stanowisko Polski.
"Nie mamy mandatu od narodu, żeby umierać za pierwiastek, ale popieramy polską propozycję, bo jest ona również dobra dla nas" - powiedział Mirek Topolanek.
Polskiej propozycji pierwiastkowego liczenia głosów nie popierają natomiast Słowacja i Węgry. Premier Słowacji Robert Fico powiedział na konferencji prasowej, że jego obywalele oczekują, aby Unia przestała zajmować się sprawami proceduralnymi. "Zamknijmy wreszcie ten proces, bo ważniejsze są sprawy energetyczne czy klimatyczne" - powiedział. Podobną opinię wyraził premier Węgier. Odnosząc się do ewentualnego weta Polski w sprawie unijnego traktatu, Gyucrsany Ferenc powiedział, że jeżeli państwa Unii nie porozumieją się w sprawie traktatu konstytucyjnego, to będzie to ze szkodą i dla całej Wspólnoty i dla wszystkich pojedyńczych jej członków.
Zaproszony na szczyt premier Portugalii, która niedługo obejmie na pół roku przywództwo w Unii, wyraził nadzieję, że porozumienie w sprawie liczenia głosów zostanie osiągnięte. Jose Sokrates dodał, że nie tylko Polska powinna pójść w tej sprawie na kompromis, ale też wszystkie kraje Wspólnoty.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)