Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rumunia-szkoła im. Krystyny Bochenek

0
Podziel się:

Polska szkoła w Pojanie Mikuli na rumuńskiej Bukowinie otrzymała imię Krystyny Bochenek. W ten sposób uczczono pamięć wicemarszałek Senatu, która zginęła 10 kwietnia w katastrofie pod Smoleńskiem.

W uroczystości wzięli udział senatorowie z marszałkiem Bogdanem Borusewiczem oraz rodzina zmarłej: mąż i córka. Byli obecni także przedstawiciele władz administracyjnych województwa śląskiego i Katowic, skąd pochodziła wicemarszałek Senatu. Marszałek Borusewicz przypomniał, że szkoła w Pojanie Mikuli została otwarta rok temu właśnie przez Krystynę Bochenek. Marszałek Senatu wspominał, że Krystyna Bochenek była świetnym człowiekiem, dziennikarzem oraz parlamentarzystą, jednocześnie cały czas myślała o innych i dbała o język polski.
Mąż zmarłej, kardiochirurg profesor Andrzej Bochenek powiedział, że nadanie szkole imienia jego żony to ogromne wyróżnienie dla całej rodziny. Nawiązując do słów, które znajdują się na tablicy pamiątkowej podkreślał, jak ważne jest utrzymanie polskości.
Specjalne przesłanie wysłał też prezydent Rumunii Traian Basescu. Zostało ono odczytane podczas uroczystości. Czytamy w nim, że cały naród rumuński z wielkim smutkiem przyjął wiadomość o katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent Lech Kaczyński oraz liczni dostojnicy państwowi i polscy obywatele. Prezydent Rumunii podkreślił, że dzisiejsza uroczystość ma znaczenia wyjątkowe. "Rok temu, w czasie, gdy w Bukareszcie przyjmowałem przebywającego z oficjalną wizytą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, podczas której miało dość do podpisania strategicznego partnerstwa pomiędzy naszymi narodami, w Pojnanie Mikuli pani Krystyna Bochenek, wybitna postać związana z mass mediami, ale i polski polityk, zaangażowany w wiele akcji charytatywnych "dawała życie" szkole, która odtąd stawała się częścią lokalnej społeczności"- czytamy w oświadczeniu Basescu.
Polska szkoła w Pojanie Mikuli została wybudowana w całości ze środków senackich za półtora miliona euro. Uczy się w niej 170 uczniów, z czego 60 procent to dzieci pochodzące z polskich rodzin. Ma 12 klas, bibliotekę, salę gimnastyczną i gabinet lekarski, który służy również miejscowej społeczności.
Krystyna Bochenek, była dziennikarka Radia Katowice, zajmowała się upowszechnianiem kultury języka polskiego i popularyzacją zdrowia. Stworzyła ogólnopolskie Dyktando, największą w kraju i organizowaną także za granicą imprezę promującą język polski. Współtworzyła pierwszą Wampiriadę - niekonwencjonalną akcję honorowego oddawania krwi oraz akcję Rzuć palenie. Prowadziła wiele licytacji na cele społeczne wspomagając m.in. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, odbudowę spalonego gmachu Opery Śląskiej, Teatr Śląski i Fundację Rodzin Górniczych. Była inicjatorką cyklicznej imprezy Zjazd Krystyn, dorocznego zgromadzenia imienniczek, które pozwala setkom kobiet o różnym statusie społecznym poznawać odległe zakątki Polski.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)