Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ruszył europejski system nadzoru granic EUROSUR

0
Podziel się
bDAxUnyZ

EUROSUR-start-nadzór granic

W 18 unijnych krajach, w tym Polsce, ruszył europejski system nadzoru granic - EUROSUR. To odpowiedź Unii Europejskiej na apele o skuteczną walkę z nielegalną imigracją i przestępczością transgraniczną. System ma zapobiegać tragediom takim jak ta z początków października u wybrzeży Lampedusy. Przepełniona łódź stanęła w płomieniach i zatonęła, zginęło ponad 350 osób.
Od dziś elektroniczny mur chroni unijne granice. Supernowoczesny system obejmuje satelity najnowszej generacji. Granice będą też patrolować samoloty krajów członkowskich. Wszystkie informacje będą następnie spływać do unijnej agencji do spraw granic - Frontex z siedzibą w Warszawie, która będzie koordynować działania. Ma to ułatwić wykrywanie na Morzu Śródziemnym uciekinierów z Afryki i usprawnić akcje ratunkowe.
"Odpowiadając na liczne apele podjęliśmy działanie na poziomie europejskim. Ten system pozwoli uratować życie imigrantom, którzy podróżują na przeludnionych i zniszczonych łodziach. Ściślejsza wymiana informacji między krajami pozwoli na lepszą ochronę naszych zewnętrznych granic" - powiedziała unijna komisarz odpowiedzialna za sprawy wewnętrzne Cecilia Malmstroem.
Teraz już żaden kraj nie będzie mógł powiedzieć, że nie widział płynącej łodzi, albo że nie był w stanie jej uratować, co zdarzało się w przeszłości. Na europejski system nadzoru granic przeznaczono prawie 250 milionów euro w unijnym budżecie do 2020 roku.

IAR

bDAxUnzb
bDAxUnzC
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)