Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd - Episkopat - Komisja Majątkowa

0
Podziel się:

Rząd i przedstawiciele Kościoła katolickiego rozmawiali na temat Komisji Majątkowej. Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu omawiano kwestie związane z zakończeniem prac Komisji Majątkowej. Zgodnie z przyjętymi przepisami Komisja Majątkowa zostanie zlikwidowana 1 marca, a do końca lutego zostanie upublicznione sprawozdanie z jej prac.

Rzecznik MSWiA Małgorzata Woźniak powiedziała IAR przed posiedzeniem Komisji Wspólnej, że minister Jerzy Miller otrzymał tekst sprawozdania i zapoznał się z nim. Woźniak powiedziała, że raport zawiera materiały dotyczące nieruchomości zamiennych i zwróconych, ale także rekompensat i odszkodowań za mienie zabrane Kościołowi.
Po zakończeniu dzisiejszych obrad przedstawiciele Komisji Wspólnej odmówili komentarzy, a służby prasowe MSWiA i Konferencji Episkopatu Polski opublikowały jedynie krótki komunikat.
Komisja działała przez ponad 20 lat i rozpatrywała wnioski zgłaszane przez kościelne osoby prawne o wszczęcie postępowań dotyczących przywrócenia lub przekazania Kościołowi własności nieruchomości lub ich części. Od maja 1989 roku Komisja rozpatrzyła ponad 2 tysiące 800 spraw. Ponieważ w ostatnim czasie odnotowano istotny spadek tych wniosków, Rada Ministrów w porozumieniu z Konferencją Episkopatu Polski uzgodniły uchylenie przepisów ustawy dających podstawę do dalszej działalności Komisji- napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu. Rząd ocenia, że do rozpatrzenia pozostało ok. 220 spraw.
Po likwidacji Komisji Majątkowej swoich praw jednostki kościelne będą mogły dochodzić w sądzie.
W ostatnim czasie w mediach pojawiały się zarzuty wobec prac Komisji Majątkowej między innymi odbieranie nieruchomości bez żadnych pokwitowań i brak możliwości odwoływania się od decyzji komisji. SLD złożyło do Trybunału Konstytucyjnego skargę na przepisy, na mocy których działała Komisja Majątkowa.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)