Notowania

polska
08.10.2008 12:28

Rząd chce, aby Polska w 2011 roku spełniła kryteria wprowadzenia euro

Poinformowała o tym w Sejmie wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska, która przedstawiła informację o stanie przygotowań do wprowadzenia wspólnej waluty europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Wiesław Janczyk powiedział, uzasadniając wniosek o przedstawienie informacji, że wiele instytucji europejskich uważa, iż Polska nie jest w stanie przygotować się do wprowadzenia euro do 2011 roku. Istnieją też obawy, że wprowadzenie euro doprowadzi do wzrostu cen. Poseł dodał, że PiS będzie się domagało przeprowadzenia referendum w sprawie wejścia do strefy euro.

Wiceminister Zajdel-Kurowska zapowiedziała, że jeśli warunki przyjęcia euro zostaną spełnione do roku 2011, to europejska waluta mogłaby wejść do obiegu 1 stycznia 2012 roku. Dodała, że obecnie spełniamy 3 z 4 kryteriów pozwalających na przyjęcie euro. Wiceminister podkreśliła, że obecny kryzys finansowy nie ma wpływu na prowadzone przez rząd przygotowania do przyjęcia wspólnej waluty.

Katarzyna Katarzyna Zajdel-Kurowska podkreśliła, że na wprowadzeniu euro skorzystają zarówno przedsiębiorstwa, jak obywatele i będą to korzyści długofalowe. Dodała, że z danych europejskiego biura statystycznego wynika, iż wprowadzenie euro nie wpływa na wzrost cen.

Tagi: polska, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz