Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Rzeczpospolita" - delegalizacja ONR?

0
Podziel się:

"Rzeczpospolita" komentuje pomysły delegalizacji Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego, wysunięte przez Sojusz Lewicy Demokratycznej. To reakcja na zamieszki, do jakich doszło po Marszu Niepodległości w Warszawie. Wniosek o delegalizację obu organizacji ma być gotowy w przyszłym tygodniu.

Gazeta przypomina, że artykuł 13 Konstytucji głosi, iż zakazane jest istnienie partii i innych organizacji odwołujących się do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa.
Prawnik konstytucjonalista, doktor Ryszard Piotrowski, mówi "Rzeczpospolitej", że decyzja o delegalizacji organizacji powinna być traktowana jako wyjątkowa, mamy bowiem pluralizm polityczny. Dodaje, że "w społeczeństwie informacyjnym zakazy często przynoszą skutek odwrotny od zamierzonego. Delegalizacja jakiejś organizacji ze względu na jej działania może spowodować, że te działania się upowszechnią".
Prezes Fundacji Badań nad Prawem Jacek Bąbka uważa, że wnioski o delegalizację danej organizacji należy traktować wyłącznie w kategorii politycznych postulatów, trudnych do zrealizowania. "Jeżeli działacze jakiejś partii czy organizacji naruszają prawo, to jest kwestia stopnia tego naruszenia i wyciągnięcia odpowiedzialności wobec osób prawo naruszających, a nie składania wniosków o delegalizację danej instytucji" - mówi Jacek Bąbka. Więcej w "Rzeczpospolitej".

IAR/"Rzeczpospolita" 17 11/Siekaj/pbp

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)