Notowania

wiadomości
30.08.2011 00:34

"Rzeczpospolita" - Kampania poza kontrola

"Rzeczpospolita" - Kampania poza kontrolą

Podziel się
Dodaj komentarz

"Rzeczpospolita" pisze, że minister finansów nie wydał rozporządzeń potrzebnych komitetom wyborczym do gospodarowania finansami. Gazeta wyjaśnia, że chodzi o dokumenty, które minister Jacek Rostowski powinien wydać, bo zobowiązuje go do tego nowy kodeks wyborczy.
Pierwszy - z punktu widzenia przejrzystości kampanii najważniejszy - to rozporządzenie określające wzór rejestru darczyńców. Minister miał określić jak wygląda taki rejestr - pisze "Rzeczpospolita". Powinien także uregulować dokument dotyczący kredytów, które zaciąga komitet. Trzeci z brakujących dokumentów to rozporządzenie określające wzór sprawozdania finansowego.
"Brak tych dokumentów może się odbić na przejrzystości kampanii" - alarmuje Adam Sawicki z Fundacji Batorego. Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że resort finansów konsultował z Państwową Komisją Wyborczą przygotowanie tych dokumentów, ale PKW potwierdza, że rozporządzeń wciąż nie ma. Rzeczniczka resortu nie odpowiedziała na pytanie gazety, dlaczego tak się dzieje.
PKW stara się łagodzić sytuację. "Nawet jeśli nie ma rozporządzenia, to ustawa zobowiązuje komitety do prowadzenia rejestrów. Wymogi dotyczące ich zawartości komitety mogą znaleźć w przepisach kodeksu - mówi "Rzeczpospolitej" Krzysztof Lorenz z Krajowego Biura Wyborczego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Rzeczpospolita"/kry/nyg

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz