Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lato
28.07.2006 01:47

"Rzeczpospolita" - Kawalerowie orderu po latach

Rotmistrz Witold Pilecki "Witold" i generał August Emil Fieldorf "Nil" zostaną pośmiertnie odznaczeni Orderem Orła Białego. - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Ma do tego dojść jutro podczas uroczystości upamiętniających rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

To wyjątkowa decyzja, bo tego najwyższego polskiego odznaczenia zgodnie z niepisaną regułą nie przyznaje się pośmiertnie. Decyzję o przyznaniu orderu prezydent podjął w środę. Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lena Dąbkowska-Cichocka tłumaczy, że generał Fieldorf, jako jedyny dowódca AK jeszcze nigdy nie został odznaczony.
Z kolei, rotmistrz Pilecki otrzymał tylko Krzyż Komandorski. Dodaje, że prezydent żywi do obu bohaterów ogromny szacunek i rozważał udekorowannie ich Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, ale w ostatniej chwili uznał, że to za mało.
Stanowsko prezydenta podoba się żołnierzom Armii Krajowej. Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Czesław Cywiński mówi, że cieszy się z tej decyzji, jednak szkoda, że została ona podjęta tak późno. Dodaje, że rotmistrz Pilecki i generał Fieldorf to osoby o niezmiernych zasługach.

rzeczp/km/dj

Tagi: lato, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz