Notowania

wiadomości
11.01.2012 01:00

"Rzeczpospolita" - Polacy kupują coraz mniej książek

Sprzedaż książek w ubiegłym roku spadła w Polsce o 8 procent - informuje "Rzeczpospolita", powołując się na wstępne szacunki monitorującej rynek firmy Biblioteka Analiz. To efekt zamieszania z podwyżką podatku VAT oraz mniejszej liczby nowości. Eksperci zwracają też uwagę, że słabe wyniki zanotował rynek podręczników. Coraz więcej uczniów odbywa się bez własnych, na przykład kopiując tylko fragmenty.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dodatkowo z danych firmy wynika - czytamy w "Rzeczpospolitej" - że średnia cena książki w ubiegłym roku wzrosła w porównaniu z 2010 o 12 procent, do kwoty 38 złotych 40 groszy.
"Widać także gorsze wyniki sprzedaży map czy encyklopedii. Coraz więcej osób woli szukać tego typu informacji w internecie" - mówi "Rzeczpospolitej" prezes Biblioteki Analiz Łukasz Gołębiewski.
Jednak główny powód spadku wartości rynku to - zdaniem wydawców oraz sklepów - zmiany podatkowe. Od 1 stycznie ubiegłego roku zaczęła obowiązywać 5-procentowa stawka VAT na książki, jednak Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wprowadzenie pkresu przejściowego. Wydawcy mogli więc do 30 kwietnia sprzedawać książki jeszcze zwolnione z VAT, ale wprowadzone do obrotu przed 1 stycznia 2011. Spowodowało to na rynku duże zamieszanie.
Więcej szczegółów na ten temat - w "Rzeczpospolitej".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Rzeczpospolita"/kry/dj

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz