Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Rzeczpospolita" - Polacy stworzyli nową Enigmę

0
Podziel się:

"Rzeczpospolita" pisze, że grupa polskich kryptologów i matematyków skonstruowała urządzenie, umożliwiające skuteczne szyfrowanie danych przesyłanych między komputerami lub telefonami. Grupą kieruje prof. Jerzy Gawinecki, dyrektor Instytutu Matematyki i Kryptologii Wojskowej Akademii Technicznej.

Gazeta wyjaśnia, że prace nad urządzeniem trwały wiele lat w podziemiach Wojskowej Akademii Technicznej. Rozpoczęły się w 2006 roku w 75. rocznicę złamania kodów niemieckiej Enigmy przez polskich kryptologów. W efekcie, jak podkreśla dziennik, może powstać szkuteczny, szybki, efektywny i w pełni kontrolowany przez nasz kraj system zabezpieczeń systemów informatycznych, dzięki któremu można chronić tajemnice państwowe.
"Rzeczpospolita" pisze, że niedawno został oddany prototyp urządzenia roboczo nazwanego "narodowym szyfratorem". Z urządzenia na razie będą mogły korzystać instytucje komercyjne - banki czy firmy z różnych branż, czyli wszystkie te, które posiadają newralgiczne dane. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłości szyfrator będzie mógł chronić największe tajemnice państwowe.

"Rzeczpospolita"/IAR/zm/nyg

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.