Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska
10.06.2006 04:40

"Rzeczpospolita" - Polska nie śpieszy z pomocą

Choć Polska staje się największym beneficjentem pomocy Unii Europejskiej, sama nie kwapi się ze wsparciem najbardziej potrzebujących krajów świata. - pisze "Rzeczpospolita". Oprócz państw bałtyckich nikt we Wspólnocie nie przeznacza na ten cel tak mało.

Podziel się
Dodaj komentarz

W tym roku pierwszypierwszy raz miało być inaczej. Rząd postanowił przeznaczyć w budżecie państwa 85 milionów złotych na pomoc rozwojową. To blisko 70 milionów więcej niż w zeszłym roku. Do tej pory zdołano jednak z tego wykorzystać dziesiątą część.
Reszta nie mogła być odblokowana, bo w otoczeniu premiera zamierzano przeznaczyć większość wsparcia dla Ukrainy i Białorusi. MSZ z kolei chciało trzymać się zobowiązań podjętych wobec Unii i skoncentrować pomoc na krajach Azji i Afryki. Tymczasem, jeśli fundusze nie zostaną wypłacone do końca roku, to przepadną.
Wiceminister spraw zagranicznych Rafał Wiśniewski zapewnił gazetę, że długotrwała procedura przyznawania pomocy ruszy za kilka dni. Przyznał jednak, że to, kto otrzyma pomoc pozostaje tajne. Wzbudza to podejrzenia niektórych organizacji pozarządowych, które obawiają się, że pieniądze zasilą głównie organizacje zajmujące się Ukrainą i Białorusią, w których działają doradcy premiera. Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej".

rzeczp/km/chod.

Tagi: polska, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz