Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Rzeczpospolita" - RPA - list gończy

0
Podziel się:

Polski wymiar sprawiedliwości zwrócił się do rządu RPA o ekstradycję polskiego finansisty - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Chodzi o Janusza Lazarowicza, byłego prezesa XIV NFI i spółki Raiffeisen Investment Polska. To jeden z najbardziej poszukiwanych przez polską policję przestępców.

bFeAQGyJ

Lazarowicz uciekł za granicę w 2006 roku. Groziły mu zarzuty w związku z podżeganiem do zabójstwa maklera giełdowego Piotra Głowali. Makler został brutalnie zamordowany w 2005 roku, prawdopodobnie na polecenie gangsterów z Pruszkowa. W 2008 roku dziennikarzom udało się ustalić, że Lazarowicz przebywa w RPA. W lipcu tego roku biznesmen został zatrzymany dzięki akcji Interpolu. Kilka dni później sąd zdecydował o zwolnieniu go z aresztu za poręczeniem majątkowym.
Obecnie polskie władze złożyły wnioski o przekazanie Lazarowicza naszym śledczym. Jest to o tyle skomplikowane, że Lazarowicz ma obywatelstwo RPA. Polska nie ma także umowy eksradycyjnej z tym krajem. Podstawą polskiego wniosku są jednak zapisy konwencji Rady Europy o ekstradycji. Zdaniem naszych śledczych to wystarczająca podstawa prawna, by władze RPA wydały podejrzanego polskim sądom.
Więcej o sprawie w "Rzeczpospolitej".

"Rzeczpospolita"/Informacyjna Agencja Radiowa/jp/ab

bFeAQGzm
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)