Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Rzeczpospolita" - studenci - badanie

0
Podziel się:

Polscy studenci więcej godzin przeznaczają na zarabianie pieniędzy, niż na naukę. Takie wnioski wynikają z międzynarodowego badania warunków życia studentów. "Rzeczpospolita" poznała roboczy raport z badania, które po raz pierwszy przeprowadzono w Polsce.

Nauka i praca zajmują Polakom na studiach licencjackich 51 godzin tygodniowo, a na magisterskich - 53 godziny. Średnia dla badanych krajów to ponad 40 godzin. Na pracę zarobkową studenci studiów magisterskich poświęcają 19 godzin, a magisterskich - aż 25. W innych krajach objętych badaniem, to średnio od 9 do 15 godzin.
Nasi studenci plasują się więc wśród tych, którzy najmniej sami się uczą - wraz z Rumunami, Czechami i Słowakami. Zdaniem specjalistów, często wynika to z niepewnej sytuacji na rynku pracy. Właśnie z tego powodu studenci podejmują pracę zarobkową już w trakcie pobytu na uczelni.
Według raportu, połowa polskich studentów mieszka z rodzicami. Ten odsetek jest większy tylko w Hiszpanii, we Włoszech i na Malcie. W ostatnich dwóch krajach dotyczy to niemal 3/4 społeczności studenckiej.
Z badania wynika też, że tylko 2 procent polskich studentów uczyło się za granicą.
Komentując badanie dla "Rzeczpospolitej" minister nauki Barbara Kudrycka zapowiada, że jej resort będzie zachęcał uczelnie do szerszej współpracy międzynarodowej, a także do podejmowania wspólnych projektów z przedsiębiorcami.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Rzeczpospolita"/to/nyg

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)