Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Rzeczpospolita" - szkoła - powatarzanie roku - statystyki

0
Podziel się:

"Rzeczpospolita" publikuje raport, z którego wynika, że we Francji czy Hiszpanii repetuje nawet co trzeci uczeń. W Polsce tylko 5,3 procent ponieważ u nas "przeciąga się za uszy" z klasy do klasy.

Autorzy raportu Eurydice podkreślają, że repetowanie w polskiej szkole to ostateczność. Często przymyka się oko i pozwala zdać uczniom do następnej klasy. Zdaniem części nauczycieli takie zjawisko jest szkodliwe, ponieważ nie wpływa na poprawę wyników ucznia w dalszych klasach.
W naszym kraju 5,3 procent uczniów zdarzyło się powtarzać rok w podstawówce lub gimnazjum. Jeszcze mniej takich uczniów jest w Finlandii (2,8 procent), Słowenii (1,5 procent). Za to w takich krajach, jak Hiszpania, Portugalia czy Francja, zdarza się, że powtarzanie klasy ma za sobą nawet 30 procent nastolatków.
Nauczyciele podkreślają, że drugoroczność nie powinna być zawsze postrzegana jako niepowodzenie, bo bywają sytuacje, że dziecko na przykład z powodu choroby potrzebuje więcej czasu na opanowanie materiału. Zdarza się też, że trzeba powtarzać rok, bo po semestrze okazuje się, że ktoś woli się uczyć w klasie matematycznej, a nie humanistycznej.

Informacyjna Agencja Radiowa/Rzeczpospolita/lm/jp

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.