Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Rzeczpospolita" Misja w Afganistanie w cieniu walki wyborczej

0
Podziel się:

Rebelianci ostrzelali polską bazę Warrior w Afganistanie. W wyniku ostrzału zginął polski żołnierz. To drugi w ciągu ostatnich kilku dni atak bojowników afgańskich na Polaków. "Rzeczpospolita" stawia pytanie czy talibowie atakują częściej, bo w Polsce toczy się kampania prezydencka?

Generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych mówi, że zaczęło się lato i talibowie ruszyli do ofensywy. Ocenia, że po liczbie ataków widać, iż są do niej dobrze przygotowani. Zdaniem generała, ostatnie ataki talibów na polskich żołnierzy wiążą się także ze zbliżającymi się wyborami w Polsce. Generał Skrzypczak tłumaczy, że talibowie również mają swoje rozpoznanie i dobrze wiedzą, co się dzieje w danym kraju.
Polscy politycy coraz częściej głośno mówią, że należy wycofać polskich żołnierzy z afgańskiej misji. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta i jednocześnie kandydat PO na ten urząd, zapowiedział to w sobotę.
Janusz Walczak, niezależny publicysta i ekspert wojskowy jest zdania, że politycy walczą teraz o władzę, a w naszym społeczeństwie poparcie dla obecności polskich żołnierzy na tej misji jest bardzo małe. Dlatego też politycy zgłaszają deklaracje o wycofaniu kontyngentu i wykorzystują misję w Afganistanie jako element gry przedwyborczej. Zdaniem Janusza Walczaka, zbyt pochopnie wypowiadane przez polityków obietnice mogą przyczynić się do jeszcze częstszych ataków na polskich żołnierzy. Ekspert uważa, że gdy dowódcy terrorystów usłyszą te wypowiedzi, dojdą do wniosku, że osiągnęli swój cel i będą powtarzać zamachy.
Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / "Rzeczpospolita" / kl / kusiak

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)