Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Rzeczpospolita" o zmianach w konstytucji

0
Podziel się:

Platforma Obywatelska chce, by jeszcze przed 1 lipca został wprowadzony do konstytucji rozdział o członkostwie Polski w Unii Europejskiej - czytamy w "Rzeczpospolitej". 1 lipca rozpoczyna się nasze przewodnictwo w Unii.

W zeszłym tygodniu prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z władzami sejmowej Komisji Konstytucyjnej, w skład których wchodzą posłowie różnych klubów. Podczas spotkania ustalono, że najważniejszym celem jest dopisanie "unijnego" rozdziału do konstytucji jeszcze przed 1 lipca. Zależy na tym prezydentowi. Projektowany rozdział zakłada, że polskie organy władzy państwowej mogą przekazać Unii swoje kompetencje dopiero, gdy poprzez ustawę zgodzi się na to parlament lub gdy obywatele opowiedzą się za tym w referendum. Projekt zakłada też, że polską politykę w Unii prowadzi rząd, a prezydent może z nim tylko współdziałać.
Jarosław Gowin z Platformy Obywatelskiej przyznaje, że jego partii zależy na dostosowaniu konstytucji do naszego członkostwa w Unii jeszcze przed rozpoczęciem polskiej prezydencji. Potrzeba do tego 307 głosów w Sejmie. Jednak Polskie Stronnictwo Ludowe i opozycja kwestionują proponowane zapisy, dotyczące wejścia Polski do strefy euro. Jarosław Gowin uważa, że zapisy te można wyłączyć z projektu i odłożyć na później. Prezydencki minister odpowiedzialny za przygotowanie projektu, Krzysztof Łaszkiewicz mówi, że Bronisław Komorowski wyraża wolę mądrego kompromisu.

"Rzeczpospolita" 27 01/Siekaj/to/

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)