Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Rzeczpospolita" Polacy są wciąż dumnym narodem

0
Podziel się:

Religijność sprzyja postawom patriotycznym - podkreśla "Rzeczpospolita" w oparciu o najnowsze badania.

Liczba osób, które czują się silnie związane z takimi pojęciami jak naród czy Polska nie tylko nie maleje, lecz nawet minimalnie rośnie - wynika z badania przeprowadzonego przez Centrum Myśli Jana Pawła II i CBOS. Ubywa za to osób, które taki silny związek odczuwają z pojęciem Europa - podkreśla dziennik. 82 procent badanych czuje silny lub bardzo silny związek z pojęciem: mój własny naród. W badaniu przeprowadzonym pięć lat wcześniej twierdząco odpowiedziało 80 procent. Nie utożsamia się z nim 18 procent badanych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku pojęcia Polska. Silny związek odczuwa z nim 86 procent obywateli. Przeciwnego zdania jest 13 procent. badanych.
Jak wynika z badania, silniej z pojęciami Polska i naród identyfikują się osoby starsze. Sprzyjają im też silna wiara, częste praktyki religijne oraz deklarowane związki z Kościołem. W przypadku narodu istotne są również poglądy polityczne. Silniejszemu przywiązaniu do tego pojęcia sprzyja prawicowość respondenta.
W ostatnim czasie dość zdecydowanie maleje natomiast liczba osób, które deklarują swoje przywiązanie do pojęcia Europa. Jeszcze pięć lat temu utożsamiało się z nim 63 procent badanych. Obecnie robi to 49 procent Polaków. Dokładnie tyle samo odczuwa słaby związek lub w ogóle się z nim nie utożsamia.
W badaniu zapytano również o to, które święta i wydarzenia z historii Polski są dla Polaków najważniejsze. Na dwóch pierwszych miejscach znalazły się wydarzenia związane z Janem Pawłem II. 43 procent badanych wymienia rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. 41 procent rocznicę śmierci papieża Polaka. Na kolejnych miejscach znalazły się Święto Niepodległości (34 procent), rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja (25 procent) oraz rocznica zakończenia II wojny światowej (24 procent).
Badanie zostało wykonane przez Centrum Myśli Jana Pawła II i CBOS w styczniu na ogólnopolskiej próbie losowej 1000 Polaków w wieku od 15 lat.

IAR/Rzeczpospolita/lm/ab

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)