Notowania

Rzeczpospolita
10.02.2010 20:58

"Rzeczpospolita" Witold Pilecki bohaterem Europy

Europosłowie PiS walczą w Brukseli o upamiętnienie rotmistrza Pileckiego, który dobrowolnie dał się uwięzić w Auschwitz - pisze "Rzeczpospolita". Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów przyjęła jednogłośnie projekt ustanowienia 25 maja Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Ta data to rocznica egzekucji oficera.

Podziel się
Dodaj komentarz

Eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości mają nadzieję, że procedury zostaną szybko zakończone, by obchody mogły się odbyć jeszcze w tym roku.
Dziennik wyjaśnia, że zamysłem inicjatorów jest, by 25 maja upamiętniano wielu bohaterów Europy - między innymi Belgijkę Andree de Jongh, która pomagała ewakuować alianckich więźniów z okupowanej Europy, Brytyjczyka Harry'ego Peuleve'a, który organizował ruchu oporu we Francji, czy Czeszkę Miladę Horakovą, która walczyła z Niemcami, by potem zginąć z rąk komunistów.
Rotmistrz Witold Pilecki brał udział w kampanii wrześniowej i powstaniu warszawskim. W 1940 roku dobrowolnie dał się uwięzić w Auschwitz, gdzie założył siatkę konspiracyjną. Z obozu zbiegł w 1943 roku. Pięć lat później został zamordowany przez ubeków.

Informacyjna Agencja Radiowa/Rzeczpospolita/kawo/to/

Tagi: Rzeczpospolita, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz