Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Schwytano zleceniodawcę morderstwa polskiego geologa?

0
Podziel się:

Shah Abdul Aziz jest podejrzany o związek z zabójstwem Polaka.

Schwytano zleceniodawcę morderstwa polskiego geologa?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Ostatnia aktualizacja: 14:36

Shah Abdul Aziz, były parlamentarzysta pakistański został aresztowany z powodu podejrzeń o związek z zabójstwem polskiego inżyniera Piotra Stańczaka - informuje w niedzielę pakistański dziennik _ Dawn _.

**Wcześniej informację o jego aresztowaniu z powodu domniemanego zlecenia zabójstwa Polaka podał portal BBC News.

Właśnie Aziz miał być, według wcześniejszych doniesień mediów, kluczową postacią w negocjacji z talibami w trakcie przetrzymywania polskiego inżyniera. Po zabiciu Stańczaka zaproponował pomoc w odzyskaniu jego ciała; oferta została przyjęta przez polski MSZ.

Agencja Associated Press podała, powołując się na przedstawiciela policji, że uważa ona, iż jest on odpowiedzialny za zaplanowanie porwania Polaka.

Jak pisze _ Dawn _, na mocy decyzji sądu antyterrorystycznego Aziz został w sobotę umieszczony na dwa dni w policyjnym areszcie w Atak (prowincja Pendżab). Nastąpiło to - zaznacza gazeta - w świetle zeznań, które złożył talibski bojownik Atta Ullah Khan, aresztowany w połowie lipca. Khan przyznał się do tego, że wraz z trzema innymi sprawcami porwał polskiego inżyniera i przetrzymywał _ przy kierownictwie i wsparciu byłego parlamentarzysty _ - informuje _ Dawn _.

| Porwanie polskiego geologa |
| --- |
| Pracownik Geofizyki Kraków Piotr Stańczak we wrześniu zeszłego roku został porwany przez talibów, którzy w zamian za jego uwolnienie domagali się zwolnienia z więzień swoich towarzyszy. Wobec niespełnienia tych żądań przez pakistańskie władze, 7 lutego ogłosili, że Polak został zabity. |

Według BBC Khan w sądzie wyraźnie rozpoznał Aziza jako osobę, z polecenia której zabito Polaka, po tym, jak załamały się negocjacje.

_ Dawn _ pisze, że według Khana Aziz zasugerował talibskiemu komendantowi Tarikowi Afridowi porwanie polskiego inżyniera, nie tylko dla okupu, ale też wywarcia nacisku na rząd, by wypełnił żądania bojowników. BBC wyjaśnia, że grupa Afridiego działa w ramach szerszego ugrupowania talibów Tehrik-e-Taliban dowodzonego przez Baitullaha Mehsuda.

Powołując się na zeznania Khana _ Dawn _ podaje, że Aziz w czasie, gdy przetrzymywano Polaka, negocjował z rządem. _ Abdul Aziz poprosił komendanta Tarika na spotkaniu, by inżyniera zabito, jeśli nie powróci w ciągu tygodnia _ - cytuje gazeta oświadczenie złożone przez Khana. Dodaje on następnie, że Polaka zabito po tygodniu, a on sam (Khan) brał w tym udział.

Aziz zniknął w maju tego roku i - jak podaje BBC - uważano, że został zatrzymany przez służby bezpieczeństwa. Był parlamentarzystą w latach 2002-2008.

A jednak pomyłka?

Współpracownicy Shaha Abdula Aziza, byłego parlamentarzysty pakistańskiego zaprzeczają, by miał on związek z zabójstwem polskiego inżyniera Piotra Stańczaka. Shah Abdul Aziz został zatrzymany przez pakistańskie służby bezpieczeństwa.

Trop wiodący do Shaha Abdula Aziza wskazał będący już w areszcie Atta Ullah Khan, islamski ekstremista z terenów zachodniego Pakistanu. Miał on współuczestniczyć w zabójstwie Piotra Stańczaka w lutym tego roku. W śledztwie, które toczy się obecnie w Pakistanie zeznał, iż sygnał do dokonania mordu miał wydać właśnie Shah Abdul Aziz. Z zeznań nie wynika, jakie motywacje miały go skłonić do współudziału w zbrodni.

Jednocześnie nazwisko Shaha Abdula Aziza przewijało się na liście ludzi, którzy mieli kontakty z talibami, i którzy pośredniczyli w rozmowach władz pakistańskich z ekstremistami. Polska ambasada w Islamabadzie nie komentuje doniesień o zatrzymaniu Aziza.

W połowie lipca minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował, że schwytano mordercę polskiego geologa.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)