Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm-drożyzna-głosowanie

0
Podziel się:

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu dwa projekty PiS, które według autorów miały chronić najbiedniejszych przed skutkami drożyzny. W pierwszej zaproponowano wypłacanie raz do roku dodatków w wysokości 600 złotych na dziecko, w przypadku, gdy dochód na osobę w rodzinie jest niższy niż 1008 złotych.

Drugi projekt zakładał w wypłatę corocznego dodatku pieniężnego dla emerytów i rencistów w kwocie od 250 do 700 złotych - w zależności od wysokości otrzymywanego świadczenia. Posłowie skierowali do dalszej pracy w komisjach finansów i polityki społecznej trzeci projekt PiS, który przewiduje zmianę kwotowego kryterium przyznawania świadczeń rodzinnych na kryterium procentowe.
Zasiłek rodzinny ma przysługiwać jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 50 procent minimalnego wynagrodzenia a nie jak dotąd 504 złotych. Posłowie PiS bez skutku protestowali przeciwko kierowaniu tego projektu do komisji finansów. Podobny projekt PO, także dotyczący podniesienia progów uprawniających do świadczeń rodzinnych, trafił tylko do komisji polityki społecznej. Przepadł też projekt PJN, zgodnie z którym po uzyskaniu prawa do emerytury pracownik nie musiałby przerywać stosunku pracy. W obecnym stanie prawnym musi to zrobić a potem może zostać ponownie zatrudniony.
Posłowie SLD głosowali za kierowaniem wszystkich projektów do komisji.
Według PO szacunkowy koszt projektów "drożyżnianych" to ponad 8 miliardów złotych i budżetu na to nie stać. Posłowie Platformy uważają też, że wypłacanie pieniędzy emerytom lub rodzinom bez względu na ich indywidualną sytuację byłoby przyznawaniem pomocy "na ślepo" i psuciem systemu pomocy społecznej.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)