Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm-emerytury

0
Podziel się:

Oba rządowe projekty dotyczące wydłużenia wieku emerytalnego i zmian w emeryturach mundurowych, trafią do sejmowej komisji nadzwyczajnej, która została dziś powołana. Sejm nie przyjął wniosków o odrzucenie projektów w pierwszym czytaniu.

Posłowie opozycji zarzucali premierowi Donaldowi Tuskowi, że nie konsultował projektu zmian w emeryturach mundurowych ze związkami zawodowymi. Premier odpowiadał , że celem zmian jest likwidacja niesprawiedliwych przywilejów. Dodał, że projekt przeszedł konsultacje społeczne zgodnie z wymogami prawa, jednak ostateczny kształt zmian będzie efektem prac parlamentu.
Premier podkreślił, że nie można ulegać presji i pogarszać sytuacji systemu emerytalnego. Dodał, że rządowi zależy nie tylko na godnej emeryturze dla służb mundurowych, ale też na tym, aby pensje były optymalne i zachęcały do służby. Dlatego przyjęto za podstawę emerytalną średnią zarobków z 10 najlepszych lat, przez co będzie można uniknąć patologii, a jednocześnie zagwarantować przyzwoite zarobki. Tusk dodał, że rząd nie przewiduje zwiększenia liczby osób, którym przysługują emerytury mundurowe.
Powołana dziś sejmowa komisja nadzwyczajna do sprawa emerytur zbierze się 4 maja. Przewodniczącym komisji został poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann.
W 26-osobowej komisji będzie pracowało 12 osób z Platformy Obywatelskiej - Janusz Cichoń, Janusz Dzięcioł, Krystyna Kłosin, Magdalena Kochan, Ligia Krajewska, Izabela Leszczyna, Kilion Munyama, Sawomir Neumann, Janina Okrągły, Dorota Rutkowska, Tomasz Szymański i Marcin Święcicki. 8 posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy znaleźli się w składzie komisji nadzwyczajnej to - Józefa Hrynkiewicz, Tomasz Kaczmarek, Elżbieta Rafalska, Stanisław Szwed, Janusz Śniadek, Robert Telus, Jarosław Zieliński, Maria Zuba. Z Ruchu Palikota w komisji będą pracowały 2 osoby - Bartłomiej Bodio i Zofia Popiołek, z PSL-u Henryk Smolarz i Zbigniew Sosnowski, z SLD Anna Bańkowska, a z Solidarnej Polski Ludwik Dorn.
O odrzucenie projektu ustawy o przedłużeniu wieku emerytalnego wnioskowały kluby Prawa i Sprawiedliwości, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Solidarnej Polski. Za było 168 posłów, przeciwko 266, a dwóch wstrzymało się do głosu. Posłowie nie przyjęli też wniosku PiS i SLD o odrzucenie projektu reformy emerytur mundurowych. Za wnioskiem było 149 posłów, przeciwko 270, a 17 wstrzymało się od głosu.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)