Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm-paszporty

0
Podziel się:

Sejm kończy prace nad nowelizacją ustawy o dokumentach paszportowych. Celem zmian jest między innymi odmiejscowienie procedury wydawania paszportu. Wniosek o wydanie takiego dokumentu będzie można złożyć w każdym dowolnym urzędzie wojewódzkim - powiedział Polskiemu Radiu Marek Wójcik z PO, sprawozdawca komisji administracji i spraw wewnętrznych.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, wniosek o wydanie paszportu trzeba złożyć do urzędu wojewódzkiego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. "Często obywatel po to, by załatwić sprawę musiał jechać na drugi koniec Polski, niepotrzebnie tracić czas, niepotrzebnie ponosząc dodatkowe koszty. Od wejścia ustawy w życie uda się po prostu do tego urzędu, do którego będzie miał najbliżej" - tłumaczył Wójcik. Poseł dodał, że odmiejscowienie procedury wydawania paszportów stało się możliwe dzięki sprawnemu wprowadzeniu centralnej ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych.
Kolejna zmiana rozszerza katalog przypadków, w których można wystąpić o paszport tymczasowy, o kwestie związane z nagłą koniecznością wyjazdu w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Chodzi o sytuacje, gdy przedsiębiorca lub jego pracownik nie mają paszportu lub stracił on swą ważność - wyjaśnił Wójcik. "Chodziło nam o to, by przedsiębiorcy mogli w nieskrępowany sposób prowadzić swoją działalność. W ten sposób usuwamy kolejną barierę w prowadzeniu działalności gospodarczej" - podkreślił.
Zmiana ustawy o dokumentach paszportowych upraszcza również procedury wydawania tzw. drugiego paszportu.
Projekt nowelizacji poparły wszystkie kluby sejmowe . Będzie on głosowany na następnym posiedzeniu Wysokiej Izby. Zmiany mają wejść w życie po 30 dniowym vacatio legis.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)