Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm - OFE- skarga TK.

0
Podziel się:

W Sejmie nie milkną dyskusje nad rządową ustawą o zmianach w OFE. Po podpisaniu ustawy przez prezydenta politycy rozważają możliwość zaskarżenia nowych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego.

Taki wniosek do TK zapowiedział klub Polska Jest Najważniejsza. Posłanka PJN Elżbieta Jakubiak podkreśla, że jej klub do końca dawał szansę prezydentowi porozumienie z opozycją w sprawie OFE. Chodzi o propozycję referendum w tej sprawie, które można byłoby przeprowadzić wraz z wyborami parlamentarnymi. Teraz konieczne jest złożenie skargi do Trybunału - ocenia posłanka. Zaznacza jednak, że nie traktuje tej skargi jako "ostatnia deska ratunku" dla systemu emerytalnego.
Do skargi PJN nie przyłączą się posłowie Prawa i Sprawiedliwości. "Zastrzeżenia natury konstytucyjnej są bardzo dyskusyjne" - stwierdził szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Dodał jednak, że jego partia podtrzymuje krytykę zmian w OFE. Przypomniał, że zdaniem PiS zmiany w OFE są jedynie doraźnym łataniem dziury budżetowej.
SLD oczekuje, że prezydent opublikuje na swoich stronach internetowych opinie prawne, na których oparł się podpisując ustawę o zmianach w OFE. Sojusz nie chce składać skargi do Trybunału sam. Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski powiedział, że do takiej skargi powinny się przyłączyć organizacje pozarządowe i inni krytycy rządowych rozwiązań w OFE.
Janusz Piechociński z PSL nie martwi się planami opozycji. Zaznacza, że skarga konstytucyjna jest jednym z elementów naszego systemu prawnego. Dodał, że lepiej kiedy krytyka rządowych rozwiązań jest ujęta w takiej formie, a nie w postaci konferencji prasowych i artykułów w gazetach.
Platforma Obywatelska nie obawia się skuteczności konstytucyjnych zarzutów opozycji wobec zmian w OFE. Jarosław Gowin przypomina, że rządowy projekt był poparty licznymi opiniami ekspertów zarówno rządowych jak i prezydenckich. "Mamy ekspertyzy świadczące, że naruszenia konstytucji tam nie było. Jeżeli okaże się, że pomyliliśmy się, to poniesiemy za to polityczną odpowiedzialność" - stwierdził poseł PO.
Podpisana przez prezydenta ustawa przewiduje, że składka do OFE zostanie zmniejszona z obecnych 7,3 do do 2, 3 procent. Od 2017 roku do OFE ma trafiać 3,5 procent naszego wynagrodzenia. Składki przesunięte z OFE do ZUS-u zostaną zaksięgowane na indywidualnych kontach i będą dziedziczone tak samo jak w OFE. Będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i inflację.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)