Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm debatuje nad wetem do ustawy medialnej

0
Podziel się:

W Sejmie trwa debata nad prezydenckim wetem do ustawy medialnej. Głosowanie w tej sprawie prawdopodobnie odbędzie się w piątek.

Do odrzucenia prezydenckiego weta potrzebna jest większość 3/5 głosów. Koalicja PO-PSL nie ma takiej większości. W poniedziałek klub Lewicy zdecydował się wstrzymać podczas głosowania w tej sprawie.

Sekretarz Stanu w Kancelarii prezydenta Maciej Łopiński powiedział, że Lech Kaczyński zdecydował się na zawetowanie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji ponieważ naruszała ład medialny w Polsce oraz utrudniała nadawcom publicznym wypełnianie misji. Maciej Łopiński powiedział, że zdaniem prezydenta prezydenta głównym powodem nowelizacji jest dążenie do zmiany zasad obsady stanowisk w mediach publicznych.

Przewodnicząca sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Iwona Śledzińska- Katarasińska z PO uważa, że ustawa medialna zgłoszona przez Platformę Obywatelską nie jest sprzeczna z Konstytucją. Jej zdaniem, nowelizacja ustawy prowadzi do odpartyjnienia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Przewodnicząca sejmowej Komisji Kultury i Środków przekazu wybór członków KRRiT na drodze konkursów nie zagraża ładowi medialnemu w Polsce i jest zgodny z Konstytucją

Ustawa medialna autorstwa PO, przyjęta wcześniej przez parlament, została zawetowana przez prezydenta. Nowelizacja ustawy medialnej znacznie ogranicza kompetencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Przyznawanie koncesji, kontrolowanie nadawców - z wyjątkiem kontroli programowej - przechodzi do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Ustawa zmienia też zasady wyboru członków KRRiT, rad nadzorczych i zarządów mediów publicznych.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)