Notowania

wiadomości
16.11.2011 14:17

Seks w ZSRR-wystawa

W Warszawie można od dziś oglądać wystawę "Dziwadła i ludzie" obrazującą seks w Rosji, zarówno przed Rewolucją Październikową, jak i w czasach Związku Radzieckiego. Jest ona jest uzupełnieniem Przeglądu Erotycznego Kina Rosyjskiego podczas Festiwalu SPUTNIK w Warszawie. Ferstiwal zaczyna się jutro.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na wystawie znajdują się nigdzie wcześniej niepublikowane plakaty, dekrety, postanowienia i uchwały. Przykładem jest Dekret Gubernatorskiej Rady Komisarzy Ludowych miasta Saratów "O skasowaniu prawa własności prywatnej w stosunku do kobiet" z 1918 roku, czyli rok po rewolucji październikowej - opowiada szefowa festiwalu filmów Rosyjskich SPUTNIK, Małgorzata Szlagowska-Skulska.
Ten przerażający dekret brzmiał następująco: "Kobiety objęte tym Dekretem, nie pozostają nadal własnością prywatną, lecz stają się własnością całej klasy robotniczej. Prawo przydziału do korzystania z uwolnionych kobiet posiada Rada żołnierskich, chłopskich i robotniczych Deputatów miast i wsi. Obywatele mężczyźni, jeżeli akceptują warunki tego Dekretu, mają prawo korzystać z kobiety nie częściej niż cztery razy w tygodniu i nie dłużej niż przez trzy godziny. Każdy członek kolektywu robotniczego ma obowiązek wpłacać 2% od swej pensji na konto funduszu edukacji ludowej. Każdy mężczyzna, chcąc skorzystać z egzemplarza mienia ludowego (to jest kobiety), musi przedstawić wydany przez związek zawodowy lub przez fabryczny komitet robotniczy dowód swej przynależności klasowej".
To zarządzenie oznaczało, że każdy przedstawiciel klasy robotniczej mógł wskazać na dowolną kobietę jako swa partnerkę seksualną bez pytania jej o zgodę
Wystawa, na której możemy też zobaczyć plakaty uwieczniające seks-symbole Związku Radzieckiego, czy okładkę "Playboya" z "pięknościami zza żelaznej kurtyny" będzie czynna w Muzeum Erotyki w Warszawie do 4 grudnia.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz