Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat- polityka energetyczna UE do 2020 roku- konferencja

0
Podziel się:

W sali plenarnej Senatu przewodniczący komisji właściwych ds. gospodarczych parlamentów państw Unii Europejskiej omawiają potrzeby i możliwości finansowania polityki energetycznej UE do 2020 roku. Konferencję otworzył marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który podkreślał jak ważna jest kwestia bezpieczeństwa energetycznego dla państw UE.

Marszałek Borusewicz powiedział, że " Unia powinna mieć jednolite stanowisko w sprawie zewnętrznej polityki energetycznej, powinna też kontynuować dialog i zacieśniać kontakty z państwami basenu Morza Kaspijskiego, bowiem dywersyfikacja dostaw, zwłaszcza gazu , jest sprawą priorytetową dla państw unijnych" . Bogdan Borusewicz kończąc swoje wystąpienie powiedział, że choć planowana polityka energetyczna Unii jest bardzo ambitna, on wierzy, że będziemy w stanie ją zrealizować.
Wicepremier Waldemar Pawlak zaprezentował spojrzenie polskiego rządu na stojące przed UE wyzwania energetyczne. Nasze priorytety są zgodne z priorytetami unijnymi takimi jak: gospodarka niskoemisyjna, bezpieczeństwo energetyczne i ochrona klimatu. Energetyka europejska potrzebuje inwestycji długoterminowych, o które trudno w sytuacji kryzysu gospodarczego. Dlatego ważne jest ustanowienie trwałych mechanizmów finansowania inwestycji energetycznych. Pawlak podkreślił też, że Polska jest w trudnej i bardzo specyficznej sytuacji, bowiem nasza gospodarka oparta jest na węglu. Dla Polski najważniejsza jest stabilność prawa unijnego i możliwość zaplanowania długofalowych inwestycji gwarantujących dywersyfikację źródeł energii dla naszej gospodarki.
O potrzebie stabilności prawa mówiła też polska europosłanka Jolanta Hibner. Inwestorzy powinni mieć gwarancje na co najmniej 20 lat, bo inaczej trudno będzie namówić ich na finansowanie tak długofalowych inwestycji jakimi są inwestycje energetyczne.
Podczas konferencji wystąpił także Gunther Oettinger, unijny komisarz ds. energii. On także mówił o potrzebie zwiększenia inwestycji zwłaszcza w europejską infrastrukturę energetyczną. Konieczne jest również przestawianie gospodarki na wykorzystywanie energii pochodzących ze źródeł odnawialnych, wdrażanie programów oszczędzania energii i poprawa efektywności energetycznej. Jednak i tak w najbliższych latach musimy poważnie liczyć się ze wzrostem cen energii. Unijne plany inwestycyjne powinny sięgać daleko poza te dekadę oraz uwzględniać specyficzne uwarunkowania poszczególnych krajów członkowskich.
Większość uczestników konferencji podkreślała, że aby wspólna polityka energetyczna UE stała się faktem, konieczne jest zapewnienie jej znaczącego finansowania z unijnego budżetu.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)