Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Seul- G20 - gospodarka - ekspert

0
Podziel się:

W Seulu dziś początek dwudniowego szczytu przywódców G20. Uczestnicy spotkania mają dyskutować o sposobach umocnienia światowej gospodarki. W opinii ekspertów, rozbieżne interesy najbogatszych państw świata i najbardziej dynamicznie rozwijających się gospodarek, stanowią poważny problem w osiągnięciu porozumienia, które wyznaczyć ma kierunki reform m.in.światowego systemu finansowego.

Duncan Innes-Ker z "Economist Intelligence Unit" w wywiadzie dla Polskiego Radia zwraca uwagę, że kluczową rolę podczas seulskiego szczytu odegrają Chiny. "To druga gospodarka świata, jeden z największych wierzycieli rządu amerykańskiego. Każdy będzie chciał negocjować z Chinami, jednakże elastyczność Chin w negocjacjach gospodarczych jest bardzo ograniczona"- mówi ekspert.
Jednym z najważniejszych problemów w osiągnięciu consensusu będą kwestię walutowe. USA oskarżają Chiny o zaniżanie wartości juana. Przed szczytem G20 amerykańskie władze podjęły działania, które doprowadzą do obniżenia wartości dolara, co oburzyło nie tylko Chiny, lecz także i część państw europejskich. "Wprowadzenie zmian w światowym systemie finansowym to jeden z najważniejszych tematów . W praktyce osiągnięcie porozumienia w kwestii konkretnych reform będzie jednak niezwykle trudne. Na pewno odbędzie się szeroka dyskusja. Trzeba jednak pamiętać, że wiele państw uczestniczących w szczycie G20 ma bardzo rozbieżne interesy" - dodaje Innes-Ker.
Spotkanie w Seulu dostarczyć ma konkretnych mechanizmów, które pomogą długofalowo ustabilizować światową gospodarkę. Duże kontrowersje wśród państw- eksporterów takich jak Japonia, Chiny czy Niemcy, wzbudziła także amerykańska propozycja ustanowienia limitów nadwyżek handlowych.

Informacyjna Agencja Radiowa

gospodarka
wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)