Notowania

korea
23.05.2010 16:47

Seul chce by zatopieniem "Cheonan" zajął się ONZ

Korea Południowa oskarża Phenian o storpedowanie jednostki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Władze w Seulu chcą, aby sprawą zatopionej południowokoreańskiej korwety zajęła się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Korea Południowa oskarżyła o storpedowanie swej jednostki komunistyczną Północ.

Phenian nie przyznaje się do winy, oskarżając Seul o prowokację, która może doprowadzić do nowej wojny na Półwyspie Koreańskim.

Rzecznik prezydenta Korei Południowej poinformował, że wygłosi on w poniedziałek specjalne przemówienie poświęcone wyłącznie kwestii zatopionego okrętu wojennego. Prezydent ma zaprezentować ogólny zarys działań południowokoreańskich władz, a także plany skierowania sprawy zatopionej korwety do rozpatrzenia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Zobacz relację telewizji Russia Today:

Kilka dni temu Korea Południowa poinformowała o wynikach śledztwa dotyczącego przyczyn zatonięcia okrętu, na pokładzie którego zginęło 46 marynarzy. Korweta - w opoinii południowokoreańskich śledczych - trafiona została torpedą wystrzeloną z północnokoreańskiej łodzi podwodnej, która znajdowała się na wodach terytorialnych Południa.

Phenian odrzuca te oskarżenia, jednocześnie zapowiadając, że eskalacja konfliktu w sprawie zatonięcia jednostki doprowadzić może do wznowienia wojny na Półwyspie.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ **Korea** Płn. grozi wypowiedzeniem wojny Korei Płd. ]( http://news.money.pl/artykul/korea;pln;grozi;wypowiedzeniem;wojny;korei;pld;,80,0,622672.html )
* [ Wyciągnięto okręt, który zatonął po eksplozji ]( http://news.money.pl/artykul/wyciagnieto;okret;ktory;zatonal;po;eksplozji,152,0,609944.html )
Tagi: korea, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz