Notowania

Hillary Clinton
03.07.2010 17:34

Sikorski: NATO wyjdzie z Afganistanu do końca 2012 roku

Szef dyplomacji rozmawiał o tym z Hillary Clinton.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski twierdzi, że NATO chce całkowicie wycofać się z Afganistanu do końca 2012 roku.

Szef polskiej dyplomacji mówił o tym w czasie konferencji z okazji 10-lecia Wspólnoty Demokracji w Krakowie. Sikorski powiedział, że rozmawiał na temat Afganistanu z amerykańską sekretarz stanu Hillary Clinton. Dodał, że gdy Amerykanie i szefowie NATO prosili Polskę o dodatkowych żołnierzy, mowa była o końcu roku 2012 jako o dacie wycofania się.

Sikorski twierdzi, że te ustalenia nie zmieniły się. Szef polskiej dyplomacji nawiązał tym samym do zapowiedzi polskich władz o całkowitym wycofaniu naszych żołnierzy z Afganistanu do końca 2012 roku.

Decyzja o wysłaniu dodatkowych żołnierzy do Afganistanu zapadała pod koniec ubiegłego roku. Wówczas to MON ujawnił strategię polskiego rządu w sprawie Afganistanu. Strategia zakładała wycofanie się w 2013 roku.

Kilka dni temu nowy dowódca sił NATO w Afganistanie generał David Petraeus powiedział, że lipiec 2011 roku będzie dopiero początkiem procesu wycofywania się Amerykanów z Afganistanu. W praktyce ten proces może potrwać nawet kilka lat. Nieoficjalnie, jako data całkowitego wycofania się NATO z Afganistanu coraz częściej wymieniany jest rok 2015.

Do różnic między Polską a większością NATO-wskich sojuszników nawiązali ostatnio nawet talibowie w wydanym oświadczeniu, które cytowała telewizja BBC. Autentyczności oświadczenia nie udało się jednak potwierdzić.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: Hillary Clinton, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz