Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
25.03.2007 20:12

Śląsk - debata o aglomeracji

W studiu Polskiego Radia Katowice odbyła się gorąca debata

Podziel się
Dodaj komentarz

poświęcona utworzeniu metropolii śląskiej.
Prezydenci 14 miast Śląska i Zagłębia, którzy nie czekając na ustawę aglomeracyjną utworzyli już Górnośląski Związek Metropolitalny, przekonywali, że taka organizacja pozwala konkurować z innymi dużymi ośrodkami, na przykład w walce o unijne dotacje.
Związek ma ułatwić wspólne działania samorządów, między innymi pozyskiwanie środków na regionalne przedsięwzięcia i wspólne starania o inwestycje.
Prezydent Katowic Piotr Uszok podkreślał, że o potrzebie powołania na Śląsku i w Zagłębiu związku miast, który przejąłby między innymi zarządzanie wspólnymi przedsięwzięciami i przedsiębiorstwami, mówiło się od połowy lat 90. Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Rajmund Pollak, w bardzo emocjonalnym wystąpieniu skrytykował inicjatywę, zarzucając jej twórcom, że chcą wzbogacić swoje miasta kosztem na przykad Bielska-Białej, pozostającego poza planowaną strukturą. Przeciwnicy konsolidacji miast wysuwali obawy, że zostanie zatracona idea samorządności, a aglomeracja będzie zajmowała się jedynie obsługą środków unijnych.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz