Notowania

powódź
18.05.2010 12:04

Słowacja - powódź - ofiara

Pogarsza się sytuacja powodziowa na Słowacji. Jest już pierwsza ofiara powodzi - w potoku w Nitrańskich Suczanach utopił się 62-letni meżczyzna. Premier Robert Fico poinformował na konferencji prasowej w Bratysławie, że telefonicznie rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem o koordynacji akcji ratowniczej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rzeka Ondawa przerwała tamę i zalewa 20 tysięczne miasto Trzebiszów, w województwie koszyckim. Na miejsce katastrofy przybył minister spraw wewnętrznych Robert Kaliniak. Z 30-tometrowej wyrwy w wale woda zalewa dzielnicę Pariczov. W umacnianiu wałów pomaga armia. Mieszkańcy przygotowują się do ewakuacji. Przemoczone wały nie wytrzymały równiez w okolicy Trnawy, 60 kilometrów na północ od Bratysławy.

Komplikuje się sytuacja powodziowa na Kysucach. W Czadcy obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia powodziowego.

Stabilizuje się natomiast sytuacja w rejonie Humennego i Medzilaborec, na północnym-wschodzie kraju. Mniej opadów jest równiez w Starej Lubovni i w okolicach Kezmarku. Nie przybiera już Poprad. Nadal zalanych jest jednak kilka miejscowości.

Deszcz przestaje padać również na zachodzie Słowacji. W najbliższych godzinach spodziewana jest jednak duża fala na rzece Moravie, która niesie wodę z Czech i przed Bratysławą wpada do Dunaju.

Tak dużych opadów nie było na Słowacji od 13 lat. Jest bardzo zimno, na terenach powyżej 800 metrów pada śnieg. W ewakuacji ludzności i przy umacnianiu wałów pomaga 3500 żołnierzy.

Prognozy nie są optymistyczne. Najdłużej ma padać w przygranicznych rejonach z Polską: na Kysucach i Orawie. Pogoda ma się poprawiać dopiero w piątek.

Tagi: powódź, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz