Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Smolensk-Katyn-uroczystosci\

0
Podziel się:

Smoleńsk-Katyń-uroczystości

W Warszawie i Smoleńsku odbyły się uroczystości upamiętniające drugą rocznicę katastrofy polskiego samolotu TU-154 na lotnisku Siewiernyj. Na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, odczytano nazwiska ofiar tragedii oraz odprawiono modlitwy a w Katedrze Polowej Wojska Polskiego została odprawiona Msza św. w intencji tych, którzy zginęli. W uroczystościach wzięli udział między innymi prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk. W Smoleńsku, minister kultury Bogdan Zdrojewski ujawnił, że zgodnie z ustaleniami prezydentów Polski i Rosji za rok w miejscu katastrofy, w trzecią rocznicę tego wydarzenia zostanie odsłonięty pomnik upamiętniający ofiary tragedii.
W oficjalnych obchodach nie uczestniczyli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, którzy zorganizowali własne uroczystości.
Obchody w Warszawie rozpoczęły się około godziny 8.00 przed ministerstwem obrony - złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą wojskowych, którzy zginęli pod Smoleńskiem.
O 8.41 rozpoczęły się państwowe obchody przy pomniku katastrofy na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Uroczystość rozpoczęła się od odczytania nazwisk tych, którzy w katastrofie samolotu zginęli, później nastąpiły modlitwy w intencji zmarłych, które prowadzili duchowni różnych wyznań. W uroczystości wzięli udział m.in. premier Donald Tusk i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz.
O godzinie 10.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozpoczęła się msza w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Przed nabożeństwem prezydent Bronisław Komorowski złożył kwiaty pod tablicą, na której umieszczone są nazwiska wszystkich uczestników wyjazdu do Katynia, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku.
Prawo i Sprawiedliwość nie uczestniczyło w rządowych obchodach. Około 9.00 zakończyła się msza św. w Kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu, po niej kilka tysięcy osób przeszło pod Pałac Prezydencki. Tam politycy Prawa i Sprawiedliwości, z Jarosławem Kaczyńskim najpierw odśpiewali hymn, złożyli kwiaty i wieńce, potem przy akompaniamencie muzyki Wojciecha Kilara, odczytano apel poległych. Po zakończeniu apelu, delegacja Prawa i Sprawiedliwości udała się na Cmentarz Powązkowski.
Rano grób Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu odwiedziła Marta Kaczyńska. Wcześniej uczestniczyła we mszy w wawelskiej katedrze. Marcie Kaczyńskiej towarzyszyło kilka osób, w tym pięciu parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.
Przedstawiciele Prezydium Sejmu, złożyli kwiaty przed dwiema tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy smoleńskiej; tą upamiętniającą posłów i senatorów i tablicą upamiętniającą marszałka Sejmu 3 kadencji Macieja Płażyńskiego. Przed jedną z nich - z nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy, kwiaty złożyli przedstawiciele klubu parlamentarnego PiS.
Drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej, upamiętniono też w innych miastach. Kwiaty złożono między innymi w Katowicach na grobie Krystyny Bochenek, w Gdańsku na grobie Anny Walentynowicz oraz w Łodzi na grobie mecenas Joanny Agackiej-Indeckiej. U stóp wzgórza wawelskiego, pod krzyżem katyńskim, swoją uroczystość zorganizowali Solidarni 2010. Na czele kilkudziesięcioosobowej grupy stała Zuzanna Kurtyka, wdowa po byłym prezesie Instytutu Pamięci Narodowej, Januszu Kurtyce.
Na lotnisku Siewiernyj przedstawiciele władz Polski i Rosji oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Delegacjom przewodniczyli minister kultury Bogdan Zdrojewski i szef Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin. Wizyta przewodniczącego rosyjskiej Dumy nie była wcześniej zapowiadana. Siergiej Naryszkin złożył kwiaty obok kamienia pamiątkowego i wyraził słowa współczucia dla narodu polskiego. W obchodach w Smoleńsku uczestniczyła także delegacja rodzin ofiar rodzin wypadku.
Przedstawiciele polskiego rządu, parlamentarzyści i żołnierze obecni w Smoleńsku wskazali uroczyście miejsce lokalizacji pomnika upamiętniającego katastrofę z 10 kwietnia 2010 roku. Pomnik będzie miał formę wysokiego na dwa metry muru, w którym znajdą się pęknięcia i nazwiska ofiar katastrofy. W miejscu, gdzie wyryto nazwiska, mur się przerywa i otwiera na plac, na którym znajduje się platforma z granitu. Projekt zakłada zachowanie symboli znajdujących się w miejscu katastrofy - brzozy, kamienia i krzyża.
Polska delegacja po wizycie na lotnisku Siewiernyj udała się do Katynia, gdzie na cmentarzu polskich oficerów wzięła udział w uroczystej mszy. W czasie uroczystości na Cmentarzu Katyńskim sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert podkreślił, że Katyń pozostaje symbolem sowieckiego totalitaryzmu. Wieńce w Katyniu złożyli między innymi minister kultury Bogdan Zdrojewski, prezes zarządu Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska oraz wicegubernator obwodu smoleńskiego Michaił Kurkow.
W drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej w stolicy Gruzji Tbilisi odsłonięto popiersie Lecha Kaczyńskiego. Skwer, na którym stanął pomnik byłego polskiego prezydenta został nazwany jego imieniem.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)