Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Solana: Rozszerzenie NATO w 1999 r. było z korzyścią dla Sojuszu

0
Podziel się:

Rozszerzenie NATO o Polskę, Czechy i Węgry było z korzyścią dla Sojuszu - ocenia w rozmowie z Polskim Radiem Javier Solana, który w 1999 roku by

ł sekretarzem generalnym NATO. Jutro mija 10. rocznica wejścia trzech krajów byłego bloku wschodniego do Sojuszu.

Javier Solana, który dziś jest szefem unijnej dyplomacji, wysoko ocenił przygotowania naszego kraju do członkostwa w Pakcie. "Jeśli chodzi o nastroje panujące wtedy w NATO, można było wyczuć satysfakcję. Fakt, że trzy kraje mogły dołączyć do Sojuszu był dobrą wiadomością. Pracowaliście ciężko, by to osiągnąć, co zostało docenione. Byłem szczęśliwy, że mogłem Wam towarzyszyć w tamtych dniach" - powiedział Javier Solana.

Jego zdaniem przyjęcie Polski, Czech i Węgier w 1999 roku przyczyniło się do wzmocnienia NATO. "Do rozszerzenia Sojuszu konieczne jest spełnienie dwóch warunków. Kraje, które starają się o wejście muszą przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa pozostałych sojuszników. Po drugie, NATO musi też dać nowym członkom gwarancje bezpieczeństwa. W przypadku Polski te dwa kryteria zostały spełnione" - podkreślił.

Ówczesny sekretarz generalny docenił starania Aleksandra Kwaśniewskiego, co - jak powiedział - ułatwiło proces integracji z NATO. "Chcę też wspomnieć bardzo ciepło ówczesnego ministra spraw zagranicznych, mojego dobrego przyjaciela, Bronisława Geremka" - dodał.

Javier Solana nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy po 10 latach od rozszerzenia NATO o kraje byłego bloku wschodniego przyszedł czas, by na czele Sojuszu stanął przedstawiciel Europy Środkowo-Wschodniej.

"Sekretarze generalni NATO nie s ą wybierani na podstawie położenia geograficznego kraju. Bierze się pod uwagę osobowość kandydata, jego przydantość i potrzeby Sojuszu w danym momencie. Nie wiem kto zostanie nowym sekretarzem generalnym NATO, ale jestem przekonany, że będzie to dobry wybór " - mówi ł Javier Solana w rozmowie z Polskim Radiem.

Spekulacje na temat nowego szefa Sojuszu trwają od wielu miesięcy. Wśród najpoważniejszych kandydatów wymieniany jest premier Danii Anders Fogh Rasmussen. Europejska prasa pisze również o szansach szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego. Pojawiają się też kanydatury ministrów z Norwegii, Kanady, Czech i Bułgarii.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)