Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Solidarność - edukacja - opinia międzynarodowa

0
Podziel się:

Cały świat patrzył, kibicował i wspierał rodzący się 30. lat temu Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" - przypomina historyk Łukasz Kamiński. Dlatego Instytut Pamięci Narodowej postanowił wydać serię publikacji skierowanych do mieszkańców wielu krajów świata pod tytułem "Synteza dziejów Solidarności".

Dyrektor Biura Edukacji IPN wyjaśnia, że wydawnictwo powstało, aby przypomnieć, szczególnie młodzieży, o tamtych wydarzeniach i gestach solidarności. Doktor Łukasz Kamiński podkreśla, że dziś starsze pokolenie kojarzy jeszcze Lecha Wałęsę i obrazy ze strajków sierpniowych. Natomiast młodsi mieszkańcy Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych często w ogóle nie wiedzą nic o "Solidarności", stąd pomysł, aby wydać bogato ilustrowane publikacje ukazujące dzieje ruchu. Wydawnictwo ukaże się po polsku, angielsku, niemiecku, francusku i japońsku. Łukasz Kamiński podkreśla, że to właśnie Japończycy okazali związkowcom bardzo duże wsparcie.
Dyrektor Biura Edukacji IPN przypomina, że opinia publiczna na całym świecie niezwykle mocno przeżywała rozpoczęcie pokojowej walki z komunistami przez polskich związkowców. Najpierw było zaskoczenie, później radość i entuzjazm, że w państwie komunistycznym możliwy jest kompromis, że bez rozlewu krwi doszło do porozumienia między władzą, a związkowcami. Tamte wydarzenia transmitowane były na cały świat, ponieważ komunistyczne władze zgodziły się na przyjazd do Polski dziennikarzy i całych ekip telewizyjnych.
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" powstał w 1980 roku. Jego głównym celem była obrona praw pracowniczych. Bazą dla "Solidarności" stały się liczne komitety strajkowe, w tym Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Gdańsku, które latem 1980 roku prowadziły protesty w tysiącach zakładów w całej Polsce. Fala strajków zmusiła komunistyczne władze do podpisania tak zwanych porozumień sierpniowych. W konsekwencji, 17 września w Gdańsku przedstawiciele robotników z całej Polski powołali do życia ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Związek został zarejestrowany 10 listopada 1980 przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)