Notowania

wiadomości
22.04.2011 09:13

SONDAŻ-Polskie Radio-frekwencja wyborcza i preferencje

Pięćdziesiąt dwa procent Polaków poszłoby do urn wyborczych, gdyby głosowanie odbywało się w tę niedzielę. To o 6 punktów procentowych mniej, niż 10 dni temu, wynika z sondażu przeprowadzonego dla Polskiego Radia.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezes Instytutu Badania Opinii Homo Homini nie jest zaskoczony spadkiem zainteresowania polityką, gdy szykujemy się do świąt. "Mimo wszystko tą najbardziej angażującą częścią naszego życia jest rodzina i powtarzalne święta, jak Wielkanoc, Boże Narodzenie, dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. To one skupiają naszą uwagę i organizują nam życie bardziej niż politycy i to, co sądzi jeden o drugim", powiedział Marcin Duma podsumowując wyniki badania.
Sondaż wskazuje na odpływ poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości. Spada też Platformie Obywatelskiej, ale wyraźnie wolniej, niż politycznemu konkurentowi. Rośnie natomiast lewicy. "PiS traci 3% głosów. To jest spadek istotny statystycznie", ocenia Marcin Duma. Na SLD głosowałoby prawie 17 % respondentów, na PiS nieco ponad 27%, a na PO niespełna 32%.
Na dalszych miejscach w badaniu preferencji wyborczych znalazły się: PSL z poparciem w wysokości niespełna 8% i Polska Jest Najważniejsza Joanny Kluzik Rostkowskiej. Na to ugrupowanie chciałoby głosować nieco ponad 2% wyborców, czyli PjN ma poparcie mniejsze, niż w poprzednim sondażu. Pozostałe partie mają stały, ale niezbyt liczny elektorat. W badaniu uzyskały mniej niż 1% poparcia. Aż 11% respondentów nie wie na kogo oddałoby swój głos i ta grupa wyraźnie rośnie.
Sondaż przeprowadzono telefonicznie wczoraj, 21 kwietnia, na grupie 1100 osób reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd oszacowania wynosi 3%, a poziom ufności 0.95.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz