Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.07.2011 19:51

Sopot - embargo Rosji - Komisja Europejska

Komisja Europejska będzie naciskać na Rosję, aby zniosła embargo na polskie owoce i warzywa. Jej przedstawicielka Paola Testori zapewniła w Sopocie, że Komisja wesprze starania Polski o przywrócenie eksportu polskich owoców i warzyw do Federacji Rosyjskiej. W Sopocie zakończyło dwudniowe nieformalne spotkanie Rady Unii Europejskiej do spraw Zdrowia.

Podziel się
Dodaj komentarz

Paola Testori podkreśliła, że w minionym tygodniu Rosja uzgodniła z Unią Europejską zdjęcie embarga dla wszystkich krajów Wspólnoty. Niektóre kraje, jak Belgia, Holandia czy Hiszpania już eksportują do Rosji, ale dla innych embargo wciąż obowiązuje. "Naciskamy na władze Rosji, bo wcześniej uzgodniliśmy w porozumieniu, że odblokowanie eksportu dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej." - stwierdziła.
Paola Testori dodała, że przedstawiciel Komisji Europejskiej ponownie może zabiegać w Moskwie o pełne otwarcie granic dla europejskiego eksportu warzyw i owoców. "Prowadzimy dialog z Rosją, w którym uczestniczą też władze Polski. Być może przed końcem tygodnia powtórzymy naszą wizytę w Rosji z udziałem przedstawiciela polskiego rządu. Obecna blokada polskiego eksportu owoców i warzyw do Rosji jest nieuzasadniona." -dodała.
Minister zdrowia Ewa Kopacz zapewniła, że minister rolnictwa Marek Sawicki otrzymał już od inspekcji sanitarnej dane z ponad dwóch tysięcy kontroli polskich warzyw i owoców. "Pan minister, kiedy będzie wybierał się do Moskwy będzie uzbrojony w wyniki tych badań" - dodała Kopacz.
Paola Testori przypomniała, że porozumienie Unii Europejskiej z Rosją przewiduje, że każdy kraj eksportujący do Rosji warzywa będzie musiał przedstawić certyfikat bezpieczeństwa gwarantujący, że dana partia towaru nie jest zakażona bakterią e.coli.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz