Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spięcia w Pakistanie. Chodzi o 400 szpiegów

0
Podziel się

Aresztowania doprowadziły do potajemnego wyjazdu z Pakistanu kilkunastu Amerykanów.

Spięcia w Pakistanie. Chodzi o 400 szpiegów
(puddy_uk/CC/Flickr)
bEgXwvpN

Ponad 400 obywateli amerykańskich mieszkających i pracujących w Pakistanie może wykonywać w tym kraju sekretne misje na rzecz CIA lub innych służb USA. W żargonie służb wywiadowczych Pakistanu są oni określani mianem _ specjalnych Amerykanów _ - pisze dziennik _ The Express Tribune _.

_ _

_ Specjalni Amerykanie _ są pracownikami lub współpracownikami służb wywiadowczych Stanów Zjednoczonych. Od roku 2009 służby pakistańskie zaczęły zwracać baczniejszą uwagę na działalność _ specjalnych Amerykanów _ podejrzewając ich o poczynania nie zawsze zgodne z interesami narodowymi Pakistanu.

Z publikacji w _ The Express Tribune _ wynika, iż _ specjalni Amerykanie _ łamali obowiązujące prawo mieszkając między innymi na terenach wojskowych, na których cudzoziemcy nie mają prawa wynajmować mieszkań. Pomocą w wynajmowaniu apartamentów służyli im między innymi emerytowani oficerowie pakistańskiej armii otrzymując za to duże sumy pieniędzy.

bEgXwvpP

Wywiad amerykański zainteresowany jest pakistańskim arsenałem nuklearnym, możliwościami jego ochrony przed ewentualnym atakiem talibów oraz przejęciem nad nim kontroli w przypadku upadku w Islamabadzie rządów prozachodnich i objęcia władzy w kraju przez islamskich radykałów.

W ostatnich tygodniach służby pakistańskie aresztowały dwóch _ specjalnych Amerykanów _. Wywołało to napięcie pomiędzy Waszyngtonem i Islamabadem. Jak twierdzi _ The Express Tribune _ aresztowania doprowadziły do potajmnego wyjazdu z Pakistanu kilkunastu _ specjalnych Amerykanów _ oraz ograniczenia działalności kilkudziesiąciu innych.

bEgXwvqq
KOMENTARZE
(0)