Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej w Belwederze

0
Podziel się:

Przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Rumunii i Bułgarii przyjęli deklarację o przyspieszeniu działań w ramach Partnerstwa Wschodniego. Politycy spotkali się w Belwederze.

Uczestnicy spotkania chcą, aby Partnerstwo przyjęło konkretną formę instytucji z udziałem krajów, którego dotyczy. Partnerstwo Wschodnie to projekt w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedzkiej. Zakłada zacieśnienie współpracy między Unią Europejską, a jej pięcioma wschodnimi sąsiadami: Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią, a także częściowo Białorusią.

Tematem rozmów była też sytuacja w Gruzji i na Białorusi. Uczestnicy obrad podkreślili, że Unia Europejska nie może odwracać się plecami do wschodnich partnerów, na przykład w kontekście wyborów na Białorusi.

Na spotkaniu podpisano też deklarację w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego Unii Europejskiej. Przedstawiciele biedniejszych państw Unii, których energetyka jest w dużej części oparta na węglu, obawiają się, że restrykcyjne zapisy w pakiecie mogą spowodować wzrost cen energii. Sygnatariusze deklaracji domagają się więc, aby zawarto w nim sprawiedliwe rozwiązania, także z punktu widzenia tych państw. Pakiet klimatyczno-energetyczny ma kształtować politykę Unii w ramach ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

Uzgodniono także, że przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii będą domagać się większego otwarcia rynków pracy między wszystkimi krajami Wspólnoty.

Polska przewodniczy Grupie Wyszehradzkiej od lipca. Do grupy należą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)