Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Środa popielcowa rozpoczyna Wielki Post

0
Podziel się:

s Środa popielcowa rozpoczyna Wielki Post

Środa popielcowa w kościele katolickim rozpoczyna Wielki Post, czyli okres oczekiwania na Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan posypuje wiernym głowę popiołem, wypowiadając przy tym jednocześnie słowa "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię", co ma przypomnieć człowiekowi o kruchości jego życia i nieuchronnej śmierci.
Jednocześnie popiół sypany na głowy wiernych jest symbolem tego, że życie człowieka nie kończy się na jego śmierci, ukazuje jego wymiar duchowy, przypomina ksiądz Krzysztof Banasik. Jak dodaje, Wielki Post powinien być czasem pokuty, jałmużny i umartwienia, który ma przygotować wiernych do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan Świąt Wielkanocnych. To czas kiedy powinniśmy umacniać swoje relacje z Bogiem i drugim człowiekiem, a jednocześnie walczyć ze swoimi ograniczeniami i słabościami.
Prymas Polski przypomina, że post winien być wyrazem postawy polegającej m.in na umartwieniu wszelkiego rodzaju pożądliwości, miłości własnej czy niewłaściwych ambicji. Zdaniem arcybiskupa Józefa Kowalczyka, podobnie jest z jałmużną. "Nie może ona - jak mówi hierarcha - ograniczać się do drobnego datku dla osoby potrzebującej, ale winna być całościową postawą wobec innych ludzi".
Prymas Polski w rozmowie z reporterem Radia Merkury wyraził też nadzieję, że czas Wielkiego Postu pozwoli m.in właściwie przygotować się do kanonizacji Jana Pawła II.
W liście pasterskim na Wielki Post metropolita przemyski przypomina, że zadaniem wiernych jest poznawać wiarę i mocniej przylgnąć do Boga i Kościoła. Abp Józef Michalik dodaje też, że "Bóg jest mocniejszy niż nasze grzechy i słabości" i zachęca, by przeżyć ten czas w duchu zaleceń papieża Franciszka.
Przywołuje słowa Ojca Świętego wypowiedziane podczas wizyty polskich biskupów ad limina Apostolorum. Papież Franciszek stwierdził wówczas, że świat dzisiaj jest głęboko poraniony i przeżywa ciężką chorobę moralną, Kościół zatem musi spełniać misję "szpitala polowego", spiesząc na ratunek z natychmiastową pomocą. Tą pomocą jest Boże miłosierdzie.
Abp Józef Michalik zachęca wiernych do modlitwy do Jezusa Miłosiernego, do czynnej pomocy biednym, chorym, samotnym, a także do głoszenia Ewangelii. Na koniec metropolita przemyski zaprasza młodzież na spotkanie do Leżajska w Niedzielę Palmową. List pasterski abp. Józefa Michalika będzie odczytany w kościołach archidiecezji przemyskiej w I Niedzielę Wielkiego Postu, 9 marca.
W tradycji podkarpackiej wsi, wszelkie karnawałowe zabawy musiały zakończyć się o północy, a gdy ktoś chciał je przedłużyć straszono diabłem - mówi Elżbieta Dudek Młynarska z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie. W Popielec rozpoczynał się okres 40 dniowego postu trwający aż do Wielkanocy. Jak mówi rzeszowska etnograf dawnej post był bardziej surowy niż obecnie. Wstrzymywano się od jedzenia potraw mięsnych, tłuszczów zwięrzecych, a nawet nabiału i jaj.
W środę popielcową w Polsce już od wczesnego średniowiecza przyjął się zwyczaj posypywania głów wiernych popiołem. Popiół pochodzi ze spalonych palm, poświęconych rok wcześniej w Niedzielę Palmową.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)