Notowania

Stosunki polsko-litewskie znów napięte? Nie chcą miediacji

Litewski MSZ podważa prawo przedstawiciela OBWE do prowadzenia mediacji w sprawie sytuacji Polaków na Litwie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mr. T in DC/CC/Flickr)

Litewski minister spraw zagranicznych Audronis Ażubalis powiedział, że wysoki przedstawiciel OBWE do spraw mniejszości narodowych Knut Vollebaeck nie może pełnić roli mediatora, ponieważ jego rolą jest jedynie pomoc w organizowaniu spotkań przedstawicieli Litwy i Polski.

O tym, że sprawa praw Polaków na Litwie jest w mediacji wysokiego przedstawiciela OBWE do spraw mniejszości, który obu rządom przedstawił rekomendacje, przypomniał w mijającym tygodniu minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski.

_ - Polska jest gotowa do realizacji tych rekomendacji. Mamy nadzieję, że Litwa jako europejski kraj też okaże swoją determinację w cywilizowanym traktowaniu mniejszości _ - powiedział.

Szef litewskiej dyplomacji w opublikowanym właśnie wywiadzie dla agencji BNS powiedział, że Litwa realizuje tylko te rekomendacje, które nie są sprzeczne z litewkskim prawem. Minister pozytywnie ocenił przy tym współpracę z wysokim komisarzem OBWE.
Stosunki Polski i Litwy od kilku lat są napięte m.in. powodu różnej oceny sytuacji Polaków na Litwie. Polacy od lat walczą o prawo do pisowni swoich imion i nazwisk w oryginale i podwójne nazewnictwo ulic.

Czytaj więcej w Money.pl
"Sytuacja Polaków na Litwie się pogarsza" Szef MSZ: _ Podział na okręgi wyborcze jest bardzo niekorzystny dla polskiej społeczności _.
Nieoczekiwane słowa prezydent Litwy o Polsce Źródłem nieporozumień między Litwą a Polską są przede wszystkim niezaspokojone ambicje polityków.
Władze faworyzują Rosję. Wszystko kosztem... Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite uważa, że relacje z Polską nie poprawią się w najbliższym czasie.
Tagi: stosunki polsko-litewskie, litwa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz