Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Suma - beatyfikacja - kraj

0
Podziel się:

W całym kraju trwają uroczystości związane z beatyfikacją Jana Pawła II. W wielu miejscach wierni za pośrednictwem telewizji mogli uczestniczyć w Mszy świętej z Watykanu. W kościołach odprawiane są Msze dziękczynne, na wieczór zaplanowano okolicznościowe koncerty. Po raz pierwszy wystawiono też relikwie nowego błogosławionego.

120 tysięcy pielgrzymów modliło się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Od godz. 10.00, dzieki pięciu telebimom, które rozstawiono na terenie sanktuarium, wierni mogli uczestniczyć duchowo w Mszy beatyfikacyjnej w Rzymie. Po wysłuchaniu homilii rozpoczęła się "polska" część tego wydarzenia. Biskup Jan Zając poprowadził procesję z bazyliki w stronę ołtarza polowego. To na nim złożone zostały relikwie Jana Pawła II. Dla wiernych była to pierwsza możliwość publicznego uczczenia relikwi błogosławionego Jana Pawła.
Relikwie to ampułka z krwią papieża, która została umieszczona w relikwiarzu w kształcie monstrancji, przekazanym kustoszowi Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przez kardynała Stanisława Dziwisza. Nie wiadomo jeszcze, czy relikwiarz zostanie w Łagiewnikach. Od godz. 15.00 rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przewodniczył w łagiewnickiej bazylice Godzinie Miłosierdzia.
Na godz. 20.00 na krakowskim rynku zaplanowano początek koncertu w hołdzie papieżowi ,,Wracam do Was. Błogosławiony Jan Paweł II".
W Warszawie na Plac Piłsudskiego przybyło około trzech i pół tysiąca wiernych, którzy poprzez transmisję telewizyjną z Rzymu włączyli się w uroczystości beatyfikacyjne. Ci, którzy co nie mogli być tego wyjątkowego dnia w Rzymie, tłumaczyli wzruszeni, że również w stolicy chcieli poczuć wspólnotę modlitwy.
W południe na Placu Piłsudskiego odprawiono Mszę dziękczynną za beatyfikację papieża. Z kolei o godz. 21.00 w tym samym miejscu rozpocznie się specjalny koncert z okazji beatyfikacji papieża - Polaka. Wykonana zostanie między innymi inspirowana twórczością Karola Wojtyły kantata jazzowa "Miłość mi wszystko wyjaśniła". Celem koncertu jest nie tylko złożenie hołdu beatyfikowanemu papieżowi, ale też przybliżenie postaci Jana Pawła II.
Także w stolicy, w kościele środowisk twórczych, odsłonięto ołtarz Jana Pawła II, który został podarowany przez stołeczne Duszpasterswo Środowisk Twórczych. Zdobi go portret Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Kardynała Wyszyńskiego. Ołtarz jest pierwszym tego typu w Polsce, stanął w nawie kościoła. W ten sposób artyści podziękowali Ojcu Świętemu za uwagę i troskę, jaką darzył ich środowisko. Wkrótce w środku znajdą się relikwie związane papieżem - a dokładnie szkaplerz.
Uroczystości odbyły się także w będącej wciąż w budowie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Fasada świątyni została przykryta ogromnym, mierzącym blisko 1500 metrów kwadratowych portretem błogosławionego Jana Pawła II. Portret o wymiarach 55 na 26 metrów składa się ze 105 tysięcy zdjęć, nadesłanych pocztą elektroniczną z Polski i z zagranicy. odbędą się również projekcje filmów poświęconych Janowi Pawłowi II. O godz. 15.00 przed Świątynią Opatrzności Bożej zmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
Mieszkancy Wadowic i pielgrzymi tłumnie zgromadzili się na rynku rodzinnego miasta Karola Wojtyły. Po transmisji z Watykanu odprawiona została msza święta. W wadowickich uroczystościach uczestniczył premier Donald Tusk wraz z małżonką.
Modlitwy dziękczynne trwają przez cały dzień w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie. Wieczorem będzie celebrowana uroczysta msza dziękczynna, po której około godz. 20.00 rozpocznie się mający stanowić hołd dla nowo błogosławionego koncert z udziałem światowej sławy niemieckiego kontratenora Andreasa Scholla. Szczególna modlitwa zanoszona będzie o 21.00 podczas Apelu Jasnogórskiego.
Poświęcenie kaplicy Ojca Świętego oraz olbrzymi portret Jana Pawła II na frontonie bazyliki - to najważniejsze punkty trwających od wczoraj w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu uroczystości z okazji beatyfikacji papieża Polaka. Do bazyliki trafiły elementy szat papieskich, w których papież przed laty sprawował nabożeństwo na schodach bazyliki w 1999 roku.
Kilkuset górali, a także turystów zebrało się w ogrodzie fatimskim przy sanktuarium na zakopiańskich Krzeptówkach.To właśnie tam wspólnie mogli dzięki telebimom właczyć się duchowo w Mszę beatyfikacyjną w Watykanie. Pomimo padającego deszczu wierni w wielkim skupieniu przeżywali wyniesienie na ołtarze papieża Polaka, który - jak nie raz to podkreślał - z Tatrami i góralami był szczególnie związany.
W sanktuarium na Krzeptówkach powstanie muzeum poświęcone Janowi Pawłowi II. Znajdą się tam osobiste rzeczy polskiego papieża, jak narty czy ubrania.
Transmisję uroczystości beatyfikacyjnych wspólnie oglądali także wierni w innych miastach. W Krakowie w Bazylice Mariackiej oraz w trzech świątyniach w Gdańsku, w suwalskim Parku Konstytucji 3 Maja, na Placu Papieskim w Sosnowcu czy na rynkach w Bydgoszczy, Rzeszowie i Nowym Sączu. We wszystkich tych miastach wierni uczestniczą także w Maszach dziękczynnych.
Podobnie jest na Jasnych Błoniach w Szczecinie, gdzie ponadto zaprezentowano wystawę poświęconą wizytom Jana Pawła II, a także zorganizowano koncerty, biegi, prezentacje multimedialne i festyn rodzinny.
Z kolei na Rynku Staromiejskim w Toruniu można oglądać wystawę poświęconą Ojcu Świętemu. Torunianie mogą się także wpisywać do księgi pamiątkowej. Wieczorem odbędzie się koncert z udziałem chóru akademickiego oraz przejście przed pomnik Jana Pawła II. Tam odbędzie się czuwanie modlitewne oraz odśpiewanie "Barki".
W diecezji drohiczyńskiej główne uroczystości dziękczynne za beatyfikację Jana Pawła II odbędą się 10 czerwca - w 12. rocznicę wizyty Ojca Świętego. Na dziś, na godz. 20.00, zaplanowano za to apel dziękczynny na 100 gitar i 200 głosów.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)