Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SUMA - Powstanie Warszawskie - obchody

0
Podziel się:

W stolicy, z okazji 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, trwają uroczystości przy pomniku "Polegli-Niepokonani 1939-1945" . Modlitwa ekumeniczna w intencji walczących odbywa się na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

Później na Placu Piłsudskiego odbędzie się wspólne śpiewanie powstańczych piosenek, a o 21:00 na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonie ognisko pamięci.
W godzinie W, punktualnie o 17.00, w stolicy rozległy się syreny. W wielu miejscach wstrzymano ruch, a warszawiacy na chwilę przystanęli, by uczcić pamięć powstańców.
Główne uroczystości odbyły się na warszawskich Powązkach przy pomniku Gloria Victis. Powstańcy, ich rodziny i warszawiacy złożyli kwiaty przy pomniku dowódcy Powstania Warszawskiego generała Antoniego Chruściela, pseudonim "Monter". Na miejscu obecni byli też premier Donald Tusk oraz politycy i władze Warszawy. Wszyscy chcieli wspólnie oddać hołd powstańcom i pomodlić się za tych, którzy polegli. Uczestnicy ceremonii podkreślali, że rocznica Powstania ma dla nich niezwykłe znaczenie. "Powstańcy walczyli o to, byśmy byli wolni"- podkreślali.
Wcześniej, transportowiec C-130 Herkules, który jest na wyposażeniu naszych Sił Powietrznych, wykonał nad Warszawą "Lot Pamięci". Maszyna zrzuciła ulotki zachęcające warszawiaków do przyłączenia się do obchodów rocznicy powstania. Przelot to wspólny projekt Muzeum Powstania Warszawskiego i Dowództwa Sił Powietrznych.
Prezydent Bronisław Komorowski złożył kwiaty pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego.Jak mówił podczas uroczystości, celem działania zrywu powstańczego była odbudowa państwa polskiego.
Prezydent mówił, że nie sposób jest miłować państwa polskiego, nie szanując go i nie sposób jest mówić o potrzebie walki o wolność narodową bez szacunku dla państwa jako takiego. Przypominał, że wielkim zadaniem jest, by dorobek pokolenia ludzi Armii Krajowej przekuć w zdolność do szanowania współczesnego państwa polskiego.
Bronisław Komorowski dodał, że Powstanie Warszawskie było największym i najbardziej dramatycznym przedsięwzięciem Polskiego Państwa Podziemnego i miało doprowadzić do usunięcia własnymi siłami Niemców z Warszawy.
Hołd warszawskim powstańcom oddano też w innych polskich miastach, między innymi w Opolu, Lublinie i Katowicach.

Powstanie trwało 63 dni. Straty wśród powstańców ocenia się na 18 tysięcy zabitych i zaginionych oraz 25 tysięcy rannych. Zginęło też od 150 do 200 tysięcy cywilów, głównie wymordowanych przez Niemców.
Szacuje się, że w czasie Powstania oraz w wyniku planowanych akcji hitlerowców już po zakończeniu zrywu, zostało zniszczonych 70 procent majątku stolicy.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)