Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SUMA 4 czerwca-obchody

0
Podziel się:

W Warszawie obchodzono dziś 22. rocznicę pierwszych po wojnie częściowo wolnych wyborów. 4 czerwca 1989 roku zdecydowane zwycięstwo w nich odnieśli kandydaci Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym "Solidarności" Lechu Wałęsie. Po raz pierwszy od 1945 wybrano wówczas Senat, tworząc dwuizbowe Zgromadzenie Narodowe.

Główne obchody tych wydarzeń odbywały się w stolicy z udziałem prezydenta. Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia 28 założycielom i działaczom organizacji pozarządowych. Krzyże Komandorskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Halina Bortnowska, Izabela Dzieduszycka, Alfred Janowski, Irena Kornatowska, Janina Ochojska, Jerzy Owsiak, Anna Rajner, Maria Sielicka-Gracka i Zbigniew Wierzbicki. Prezydent wręczył również Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu odznaczonych podziękowała Janina Ochojska. Zebrani odśpiewali "Sto lat" prezydentowi, który obchodzi dziś urodziny.
Uroczyste spotkanie odbyło się też w ogrodach prezydenckich. Wśród zaproszonych gości byli Lech Wałęsa i Donald Tusk. Lech Wałęsa powiedział, że niektórzy z tych, którzy przyczynili się do zwycięstwa, otrzymali za małe podziękowanie. Dodał, że nie przyznaje się do końca do daty 4 czerwca. Nie byloby bowiem dalszych osiągnięć bez dalszej walki, prowadzonej po wyborach w 1989 roku.
Rano w warszawskiej Kordegardzie prezydent otworzył wystawę "Wolność ma głos". Ukazuje ona przemiany, które doprowadziły do Okrągłego Stołu i wyborów 4 czerwca, a także to, co działo się później. Można na niej zobaczyć między innymi fragment okrągłego stołu, przy którym odbywały się historyczne rozmowy, a także maszyny drukarskie, używane przez antykomunistyczne podziemie. Prezydent uruchomił jedną z nich.
Do wieczora na Krakowskim Przedmieściu odbył się festyn Wyłącz system. Dla uczestników przewidziano pokazy filmów o walce z systemem komunistycznym, popularne w PRL-u zabawy dla dzieci i rozmowy o wolności.
Wieczorem w pobliżu dawnej kawiarni "Niespodzianka", siedziby sztabu wyborczego Komitetów Obywatelskich z 1989 roku, kilkadziesiąt osób wzniosło tradycyjny toast za wolność. Spotkanie zorganizowała Inicjatywa Razem '89 czyli społeczny ruch zawiązany dwa lata temu przez ponad sto organizacji, instytucji i firm, które spontanicznie włączyły się wtedy w 20. rocznicę demokratycznych przemian w Polsce.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)