Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świat - 2010 - Ukraina

0
Podziel się:

Zwycięstwo Wiktora Janukowycza w wyborach prezydenckich na Ukrainie - to jedno z najważniejszych wydarzeń kończącego się 2011 roku na świecie.

Wiktor Janukowycz pokonał 7 lutego w drugiej turze wyborów ówczesną premier Julię Tymoszenko, zdobywając 35 procent głosów, o 10 procent więcej niż jego rywalka. Kilka tygodni później doprowadził do upadku rządu Julii Tymoszenko. Nowa koalicja parlamentarna, utworzona wokół Partii Regionów, powstała z naruszeniem konstytucji. Weszli bowiem w jej skład pojedynczy deputowani, a koalicję mogą tworzyć wyłącznie kluby parlamentarne. To jednak nie przeszkodziło do powstania proprezydenckiego rządu Mykoły Azarowa.
Wiktor Janukowycz konsekwentnie skupiał władzę w swoich rękach i szedł na ustępstwa wobec Rosji. W kwietniu prezydent zgodził się na przedłużenie stacjonowania na Krymie rosyjskiej floty czarnomorskiej, w zamian za zmniejszenie ceł na import gazu z Rosji. Opozycja po raz kolejny zwróciła uwagę na łamanie konstytucji, bowiem stacjonowanie obcych wojsk na terenie kraju jest niezgodne z ustawą zasadniczą.
Pierwszy prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk mówił wtedy, że stacjonowanie rosyjskich wojsk nie zagraża niepodległości kraju, ale wpływa negatywnie na ukraińską suwerenność. "Poprzez to, że wojska rosyjskie stacjonują na Krymie Ukraina jest wciągnięta w politykę Rosji, czy chce tego, czy nie" - mówił w maju Polskiemu Radiu.
Jesienią Trybunał Konstytucyjny Ukrainy orzekł, że zmiany w konstytucji z 2004 roku, ograniczające władzę prezydenta na rzecz parlamentu, zostały uchwalone wbrew obowiązującym procedurom. Pełnia władzy wróciła w ręce prezydenta. Kilka tygodni później Wiktor Janukowycz i jego ludzie przejęli prawie całą władzę w regionach Ukrainy, po wyborach lokalnych, które odbyły się 31 października. Zdaniem międzynarodowych obserwatorów, nie spełniały one demokratycznych standardów.
Ostatnim wydarzeniem mijającego roku na Ukrainie było zatrzymanie przez prokurature Jurija Łucenki, byłego ministra spraw zagranicznych w rządzie Julii Tymoszenko. Opozycja uznała to za element walki z nią, w celu jej marginalizacji.
Miniony rok przyniósł Ukrainie stabilizację polityczną i gospodarczą i poprowadził w kierunku stopniowego wychodzenia z kryzysu.
24 sierpnia 2011 roku Ukraina będzie świętowała dwudziestą rocznicę niepodległości.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)