Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

0
Podziel się:

350 milionów ludzi na całym świecie cierpi z powodu depresji. Obok chorób serca to najszybciej rozprzestrzeniające się schorzenie. W Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego lekarze próbują uwrażliwić na problemy pacjentów.
"Chorzy nie mogą liczyć na społeczne zrozumienie i życzliwość. Wielu z nich wstydzi się przyjść do poradni" - mówi profesor Andrzeja Potemkowskiego z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Radzi, by ci, którzy dostrzegają u siebie problem ze zdrowiem psychicznym, nie czekali, tylko udali się do poradni zdrowia psychicznego. Skierowanie nie jest potrzebne - dodaje neurolog.
W Polsce na zaburzenia psychiczne choruje 8 milionów dorosłych Polaków w wieku od 18 do 64 lat. Gdyby włączyć dzieci, młodzież i osoby starsze, liczba pacjentów mogłaby wzrosnąć o kolejne 4 miliony.
"Obok depresji występuje jeszcze 365 innych chorób psychicznych" - wymienia profesor Jerzy Samochowiec, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. "Do 15 procent osób cierpi na depresję, w całej Polsce to 1,5 miliona ludzi. Zaburzenia lękowe ma do 13 procent; chorobę afektywną dwubiegunową - do 3 procent, to kolejne milion osób; schizofrenię - 1 procent, czyli około 400 tysięcy osób, tyle ilu jest mieszkańców Szczecina" - wymienia szczeciński psychiatra.
Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia, w 2030 roku depresja może stać się najbardziej powszechną dolegliwością.
10 październik przypada również Dzień Solidarności z osobami Chorującymi Psychicznie, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Zestarzeć się u siebie". Programy edukacyjne, konferencje i działania informacyjne w przychodniach w całym kraju będą szczególnie poświęcone seniorom chorującym psychicznie oraz ich opiekunom.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)