Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sygnały Dnia K.Górki o rocznicy Rozgłośni Polskiego Radia

0
Podziel się:

Dyrektor Centrum Historii Polskiej Radiofonii Krzysztof Górski uważa, że nie można mówić o schyłku radiofonii. Dziś mija 80 rocznica oddania do użytku rozgłośni Polskiego Radia w Warszawie.

Gość "Sygnałów Dnia" radiowej Jedynki mówił o rozpoczęciu działalności rozgłośni, podkreślając, że instytucja PR rodziła się etapami. Krzysztof Górski przypomniał, że w 1925 rozpisano konkurs na polską stację narodową. Wygrała go oferta "polskie radio". Jednak pierwsza audycja została nadana 18 kwietnia 1926 roku. Krzysztof Górski podkreślił, że miała bardzo uroczysty charakter. Zainaugurował ją ówczesny premier i minister spraw zagranicznych dr Aleksander Skrzyński po polsku i francusku. Przemawiał też minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego Stanisław Grabski oraz faktyczny twórca PR i jego naczelny redaktor Zygmunt Chamiec. Pierwsza audycja stanowiła zapowiedź tego, czego bedzie można słuchać na antenie. Został zaprezentowany referat o Fryderyku Chopinie, a Stefan Jaracz odczytał na antenie fragmenty "Popiołów". Od tego czasu PR zaczęło regularną działalność, nadając poczatkowo swoje audycje w godzinach 17.00- 23.00.
Gość "Sygnałów Dnia" przypomniał, że siedziba PR mieściła się na na ul. Kredytowej, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Etnograficzne. Dopiero potem przeniosła sie na ulicę Zielną 25.
Krzystof Górski podkreślił, że trzeba badać historię polskiej radiofonii, gdyż pozwala ona odkryć wiele ciekawych i nieznanych do tej pory szczegółów, dotyczących powstania i początków PR.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)