Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Syria-porozumienie-kontrowersje

0
Podziel się:

Plan pokojowy dla Syrii ogłoszony wczoraj w Genewie już budzi spory. Według części uczestników rozmów tak zwanej grupy działania dla Syrii, przewiduje on odejście prezydenta Baszara Assada. Innego zdania są Chiny i Rosja.

Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius powiedział dziś w telewizji TFi, że z planu utworzenia rządu przejściowego w Damaszku wynika ustąpienie Assada. Zdaniem francuskiego ministra syryjska opozycja nigdy się nie zgodzi na udział obecnego prezydenta we władzach tymczasowych. "To oznacza, że Assad musi odejść i że jest skończony" - mówił Fabius
Zebrani w Genewie przywódcy po wielu godzinach rozmów zgodzili się, że w Syrii powinien powstać rząd przejściowy. "Taki rząd będzie zgodny ze słusznymi oczekiwaniami Syryjczyków i w sposób demokratyczny i niezależny pozwoli im zdecydować o swojej przyszłości" - podkreślał po spotkaniu specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofi Annan.
Przywódcom nie udało się jednak porozumieć w sprawie samego Baszara al-Assada. Z tekstu końcowego skreślono fragment, który sugerował, że syryjski prezydent musi ustąpić ze stanowiska. W efekcie najważniejsza kwestia pozostała niedookreślona. "Plan wzywa reżim Assada do ustąpienia miejsca rządowi tymczasowemu, który będzie miał pełne prawa" - mówiła po spotkaniu amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton.
Komentatorzy twierdzą, że szanse na wprowadzenie w życie ustaleń spotkania są niewielkie. Niektórzy dziennikarze uważają, że deklaracja z Genewy to nieco zmodyfikowana wersja planu Kofiego Annana, obowiązującego w Syrii wyłącznie na papierze. Na spotkanie do Genewy nie przyjechali ani przedstawiciele syryjskich władz ani też syryjskiej opozycji.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)