Notowania

wiadomości
06.02.2013 16:40

Syria-sytuacja-pomoc

Podziel się
Dodaj komentarz

Syrii grozi katastrofa humanitarna na wielką skalę - alarmują organizacje pomocowe. Trwająca w tym kraju niemal od dwóch lat wojna domowa pozbawiła tysiące osób dostępu do wody i jedzenia, część musiała uciekać za granicę. Wielu spośród poszkodowanych nie ma jak pomóc.
ONZ szacuje, że z Syrii do sąsiednich krajów uciekło co najmniej 700 tysięcy osób. Większość z nich mieszka w prowizorycznych obozach dla uchodźców albo w starych nieogrzewanych domach, wynajmowanych za niebotyczne pieniądze.
W znacznie gorszej sytuacji są osoby, które zostały w Syrii i mieszkają w miastach w których toczą się najcięższe walki, między innymi w Aleppo czy Homs. Wiele takich osób nie ma dostępu do czystej wody, jedzenia czy paliwa. Są one także odcięte od pomocy międzynarodowej.
"Musimy dotrzeć do ludzi zarówno w dzielnicach kontrolowanych przez rząd jak i przez opozycję, wszędzie tam, gdzie toczą się ciężkie walki. Apelujemy do władz, aby pozwoliły na wjazd do Syrii kolejnym organizacjom pomocowym" - podkreśla rzecznik agendy ONZ do spraw pomocy Jens Laerke.
W ubiegłym tygodniu wspólnota międzynarodowa obiecała w Kuwejcie 1.5 miliarda dolarów na pomoc dla poszkodowanych w syryjskiej wojnie. ONZ zaapelowała, aby poszczególne kraje nie zwlekały z wpłatą zaoferowanych pieniędzy.
Według szacunków ONZ, że syryjska wojna kosztowała już życie co najmniej 60 tysięcy osób.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz